chrome_apps

Chrome uygulamaları dönemi bitiyor

Google, Chrome Uygulamaları’nın 2 yıl içinde kapatılacağı duyurusunu yaptı. Chrome Web Mağazası’nı açtığımızda 4 temel kategori çıkıyor karşımıza; Uygulamalar, oyunlar, uzantılar ve temalar.

chrome uygulamaları

Chrome Uygulamaları

Ortaya çıkarılma amaçları (uzantılardan farklı olarak) çevrimdışı çalışabilme donanım gücünü kullanabilme ve bildirim gönderebilme gibi bir boşluğu doldurabilmekti. İki çeşit uygulama bulunuyor; Chrome tabanlı uygulamalar ve barındırılmış uygulamalar.

Chrome tabanlı uygulamalar genellikle tarayıcıda bir pencere açarak sistemimizin bir uygulaması gibi kullanılabiliyor. Barındırılmış uygulamalar ise çoğunlukla yalnızca kısayol erişim butonu gibi davranarak bizi ana siteye yönlendiriyor.

Yapılan analize göre kullanıcıların yalnızca %1’lik bir kısmı Chrome tabanlı uygulamaları kullanıyor ki bu kısmın kod yazımı ve bakımı asıl zaman alan bölüm. Geri kalan kullanıcılar ise  Web üzerindeki site hizmetine yönlendiriliyorlar.

Değişen Web standartları ile sistemden bağımsız olarak uygulamaların işlevselliğinin Web üzerinde olmasını cesaretlendirmek için bu kararın alındığı belirtiliyor.

2016 sonlarından başlayarak yeni uygulamalar yalnızca Chrome OS’de gösterilecek. 2017’nin ikinci yarısından itibaren de uygulamalar Chrome Web Store üzerinde gösterilmeyecek. 2018 başından itibaren de kullanıcılar bu uygulamaları yükleyemeyecek.

yorum alanı..