Çözümsüz problemler

Çözmeye kalkışmadan bilmezsin bir problemin çözülemeyeceğini. Çok deneyen vardır, onlar beceriksizliklerini, umutsuzluklarını yayar. İşte bu zaman belki çözüme ulaşmak imkansız görünür.fraktal

Bir dene bakalım. Önce başlarsın nasıl bir şeymiş bakalım bu. Birkaç sabiti, bir sürü değişkeni vardır büyük ihtimal bu problemin. Değişkenleri azalt, sabitlerin belirle falan filan. Ama problem gittikçe çatallaşır. O değişkenler yeni sabitler yeni değişkenler ortaya çıkarır, işin içinden çıkamazsın.

Sonuçta bir değişken kaldı diyelim. Problem çözüldü mü sanarsın? Baştaki durumla hiçbir fark yok aslında, çözüme ulaşamamışsındır. O değişken için “eşittir şudur” diyemiyorsan problemin çözümsüzlüğü devam ediyor demek.

Tek sabit kaldıysa bu sabit sonuç mudur? Bu sabit dediğimiz şeyler de içinde bulunduğu kaba göre farklı farklı olabiliyor. Bunların bulunduğu ortam önemli. Bu yüzden bir sabite indirgersek yine problemi çözmüş sayılmayız.

Öyle yap böyle yap olmadı. İyisi mi çok sıkmayacaksın. Moral bozmamak için ara verip küçükleriyle ilgilen. Bunları çözüp moral bulursun hem. Arada takıl gene çözemediğine. Belki çözmek değildir seni nirvanaya ulaştıracak. Onu çözemezken en çok zaman geçirdiğin şey olur yaşadığın sınırlı hayatının..

yorum alanı..