Filmini izledikten sonra romanı okumak

Romanı okuduktan sonra filmi izlemek mi, filmi izledikten sonra ilgili romanı okumak mı? İkisi de değil gibi. hayalgucu_imagination

Dövüş Kulübü filmini çoğu kişi izlemiştir. Chuck Palahniuk’un romanından uyarlama olduğunu sonradan öğrendim. Şaşırdım biraz da. Çünkü romandan uyarlama filmler genelde iyi olmuyor. Dövüş Kulübü filmi ise çok iyi.

Filmden sonra romanını okumak hayalgücünü sınırlıyor biraz. Roman okurken betimlemeleri, olay yerlerini, kişileri kendimize göre canlandırırız, hayal ederiz. Ancak filmden sonra hayal etme motoruna çomak sokulmuş gibi oluyor. Romandaki karakterler bir kere tanımlanmıştır filmde. Yeni bir şey düşünmek zor, hatta düşünülemiyor.

Bundan sonra karşıma çıkacak film-roman ikililerini izleyip okumayı pek düşünmüyorum. İyi olanı tercih edin. İyi olan da karşılaştırma yapan sitelerden kolayca bulunabilir.

İyi bir romandan sonra film çok kuru, filmden sonra roman ise hayalgücünü kısıtlayıcı. İki olay da yapılacaksa aradan zaman geçmesine izin verip aynı hikayeyi okumak/izlemek daha iyi olabilir..

yorum alanı..