Firefox 3’te sevdiğim yeni özellikler

Bir günde en çok indirilen yazılımı yapmak kolay değil. Firefox’u 0.9’lu sürümlerinden beri kullanıyorum. Internet Explorer’ı iki sebepten dolayı açıyorum sadece:

  1. Firefox’u indirmek (Ek: Yaklaşık dört aydır Windows kullanmadığım için bu maddenin geçerliliği yok artık.)
  2. Tasarım değişikliklerinde IE ile görünümde bir sorun olup olmadığını görmek

Firefox 3’ü yeni özellikleriyle daha da sevdim.

  • Adres satırın yer imi arama : Yer imlerine eklediğim siteler ile ilgili yazmaya başlar başlamaz eşleşen imler dizilmeye başlıyor. Bu dizilim de ziyaret sıklığına göre.
  • İndirme yönetimi : Flashgot ve Downthemall kuruluydu daha önce indirme yönetimi için. Firefox 3 ile bu eklentileri kaldırdım. Çünkü yenilenme ile yarım kalan dosya indirimleri istenilen bir zamanda devam ettirilebiliyor. Download Statusbar kullanıyorum sadece indirilenlerin durumunu görmek ve hızlı erişebilmek için.
  • Parola kaydedilsin mi : Üyelik gerektiren sitelere girince bir uyarı penceresi çıkıyordu. “Bir parola girdin bunu ne yapayım?” diye bir soru. Zaman kaybıydı, önlendi. Artık parola ile ilgili yapılacaklar üstte açılır kapanır şekilde görülüyor.
  • Eklenti yönetimi : “Eklenti edin” sekmesi ile siteye gitmeden eklenti kurulabiliyor. Yan uygulamalar da aynı pencereden görülüp istenen etkisizleştirilebiliyor
  • Hız arttı, güvenlik geliştirildi, kaynak tüketimi azaltıldı.

Kullandığım eklentilerin de çoğu güncellendi. Güncellenenler yeni özellikler de getiriyorlar.

1 comment

  1. Firefox’u 1.5 ‘lu sürümleriden beri kullanıyorum.Ancak eklenti zenginliğinin ötesinde diğer hususlarda çok abartıldığını düşünüyorum.Malesef hiç bir sürümünde istenilen ölçüde kararlı bir yapıya tam olarak kavuşamadı.Ufak bir zorlanmada bile çok çabuk hata veren hatta çöken bir yapıya sahip.Tekrar kurduğunuzda bile, bazen bu oluşan hatayı aynıyla muhafaza ediyor.Ne kadar güncellensede,malesef zaman zaman çok kritik açıkları bünyesinde barındırabiliyor. Zaten bugları genellikle çok fazla olan bir tarayıcı. Vazgeçemediğim bazı eklentileri var. Bunları (veritabanının sağlamlığı ile güvenlik açıklarının ve buglarının çok az olması itibariyle) operada bulabilsem, firefoxu açmama gerek bile kalmayacağını düşünüyorum.Üstelik operada bir çok özellik tümleşik olarak zaten geliyor.Firefox gibi herşeye bir eklenti kurmak zorunda kalmıyorsunuz.

yorum alanı..