Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan güven

Son zamanlarda TSK hakkında ne kadar çok haber çıkıyor dikkat ettiniz mi?

Bu zamana bir sınır koymak gerekirse Kuzey Irak’a sınır ötesi harekat yapılması gerekliliği doğduktan bugüne kadar olan zaman.

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin Kuzey Irak’a giriş zamanı kışın hiç beklenmiyordu. Ağır şartlar altında harekat ne kadar etkili olabilirdi?

Zamanın şaşırtıcı olması başarının gereklerinden biri. Ayrıca kışın ağır şartları teröristlerin mayın döşemesine bir nevi engel oldu denebilir.

Yapılan kamu oyu yoklamalarında TSK her zaman en güvenilir yanıt olmuştur. Neden medyada bu kadar çok ilgili haber çıkıyor ve bunların niteliği ne?

Komutanlar hakkında çarpıtılmış bilgiler yayınlanıyor Vakit denen gazetede. Bir emir eri gibi.

Sadece komutanlara değil TSK’ya da yükleniyorlar.

Kuzey Irak’tan çekilme zamanını hatırlayın. Bir gün öncesinde Bush bir açıklama yapmıştı “TSK Kuzey Irak’tan en kısa zamanda çekilmeli.” gibisinden. Kim oluyor da bizim hakkımızda etmeli yapmalı konuşuyor bu adam. Ertesi gün çekilme gerçekleşti.

Bu durum iki şekilde yorumlanabilir:

  1. TSK Amerika’nın direktifleri ile geri çekildi.
  2. Amerika geri çekilme tarihini biliyordu ve bir yıpratma stratejisi izledi.

Akp bu durumda sessiz kaldı. Muhalefet ise kabullenemedi bu açıklama ve çekilmenin ard arda gelmesini. Medyada da geniş yer buldu.

Eğer bir TSK’ya karşı bir yıpratma stratejisi varsa ne yazık ki başarılı olmuş görünüyor.

3 comments

  1. Özellikle Vakit gazetesinde yer alan haber tamamen yıpratma amaçlıydı ki sonradan işin aslı ortaya çıktı. Bana kalırsa Hilmi Özkök’ü ve Büyükanıt’ı kimler Genelkurmay başkanı olarak görmek istemediyse zamanında aynı grup İlker Başbuğ’u da Genelkurmay başkanı olarak görmek istemiyor. Çünkü çok fazla demokraik buluyorlar bu isimleri.

    Bunun dışında Genelkurmay hakkında çıkan diğer bazı haberler, fişleme, sosyal hayatı biçimlendirme, ise bana kalırsa yıpratma amacı olarak algılanmamalı. Aksine ordunun böyle şeylere giriştiği zaman asıl yıprandığını göstermesi açısından önemli buluyorum bu haberleri. Kaldı ki Genelkurmay Başkanlığı da yalanlamadı bu haberleri. Demokratik bir ülkede yaşadığımızı iddia ediyoruz ve ben şahsen askerin toplum mühendisliğine soyunup insanların hayatını şekillendirmeye çalışmasını doğru bulmuyorum. Gerçi bu dediğim sadece asker için geçerli değil. Siyasetçisinden, iktidarına, gazetecisinden medyasına kadar bütün kesimlerin insanların hayatlarına o ya da bu şekilde biçim vermeye, onları tek tip düşünmeye sevk etmelerini doğru bulmuyorum.

  2. Ben Stv, Zaman, Vakit, Taraf gibi yayın kuruluşlarının ordu karşıtı olduğunu bilen birisi olduğumdan bu gazetelerin mavallarına inanmam.
    Ama artık benimde orduya güvenim sarsıldı. Hakkari’de güvenlik güçlerine taş atan çocuğa, elindeki silahla koluna bacağına vuran askeri görevliye soruçturma açarak açığa alacaksınız ve o çocuğa hastane ziyareti yapan paşalarınız olacak, diğer taraftan da şehit düşen Adana’lı bir askerin ailesine haberi karakola çağırtarak vereceksiniz.

  3. turk askerı gıbı cesur askermı war vatanı bolmek ısteyenlerın son gorevı zaten askerıyeyı yıpratma

Bir cevap yazın