Formula 1 Kanada 2008

Finaller sebebiyle Monaco yarışını izleyememiştim. Özetleri ve haberleri turkiyef1‘den takip ediyordum. Geçen yarışta neler olmuş diye bakayım derken görseller çileden çıkardı. Trf1‘e rastladım. Motorsporlarını ve Formula 1’i takip ediyorsanız takibe almanızı öneririm.

Avrupa 2008 maçları yüzünden sıralama turları tamamen aklımdan çıkmıştı. Beklenmedik sonuç Alonso’nun dördüncü cebe yerleşmesi oldu.

Önemli bir sorun da asfaltın parçalanması olmuş. Böyle bir şey olabilir mi? Yıllardır yarış yapılan bir pistte akla gelebilecek son sorunlardan, çünkü hız yarışı için olmazsa olmaz şart asfaltın kalitesi. Yamalamışlar birkaç yeri yarıştan önce.

Yarıştan notlar;

  • Kanada’da geçen sene Kubica’nın kazası aklıma geldi hemen. Nasıl canlı çıktı oradan, nasıl ertesi yarışa katılabildi anlamadım ayrı konu.
  • Monaco’dan sonra kaçış alanı en az pistler arasında Kanada. Duvarları bol, ağaçlıklardan hayvan kaçmasın diye belki. :)
  • Güvenlik aracı piste girdiği sırada pite girme turlarına yaklaşılıyordu. Pit yolu açıldıktan sonra da ilk 5 araç direkt pite daldı.
  • Bu beşli pitten çıkarken olan oldu zaten. Raikkonnen ve Kubica çıkışın kapalı olduğunu görerek durdular. Hamilton arkadan Raikkonnen’e bindirdi, ona da Rosberg. Hamilton ve Rosberg bir sonraki yarışta 10 sıra geriden başlama cezası almışlar.
  • Bu olaydan sonra da yarış karıştı zaten kimin nerde olduğu, kaç pit yapacağı sürpriz oldu. Stratejileri değiştirdi takımlar.
  • Massa sıralamada arkada kaldı, yarışta da çok iyi değildi. Ancak unutulmaz bir geçiş yaptı. Asfaltın parçalandığı u virajda önündeki iki yarışçıyı aynı anda geçti. Öndeki ikili kapışırken yarış çizgisinden giderek mükemmel bir atak yaptı.
  • Heidfeld ile Alonso arka arkaya giderken ilginç bir telsiz konuşması yaptı BMW takımı. “Eğer Alonso seni yavaşlatıyorsa seni geçmesine izin ver!” diye bir öneri sundu BMW’liler. Alonso’nun bir pite daha gireceğini bilerek stratejik bir öneriydi.
  • BMW gelişmesinin meyvesini bu sene toplamaya başladı. Sürpriz kazalara rağmen ilk ikiyi kaptılar. Ancak formula 1’de beklenmedik diye bir şey yok.

yorum alanı..