Goodreads’e yeni kitap nasıl eklenir?

Goodreads, ne okuduğunuzu ve okuyacağınızı sınıflandırmaya yarayan, en büyük hütüphane. Imdb sinema için ne ise Goodreads de kitap için aynısı.

Goodreads’in her ülkeden kullanıcıları var. Okudukları kitap yoksa kullanıcılar kendileri ekliyor bu kitabı. Yüzbinlerce kitap olmasına rağmen Türkçe eklenmiş kitap oranı düşük. Eğer Goodreads’teki kitaplığınızın Türkçe olmasını istiyorsanız (arama sonuçlarında yoksa) kitap eklemeniz gerekiyor.

Nasıl kitap eklenir?

Öncelikle arama yapmakta fayda var. Eklenmişse boşa zahmete girmeyin.

Kitap eklemek için zorunlu doldurulması gerekli alanlar kitap adı ve yazar kısımları. Yalnızca bunların doldurulması yeterli değil tabi ancak değiştirme işlemleri yapılabildiği için sorun olmuyor.

goodreads_ne_okuyorsun_nasil_kitap_eklenir

Birçok doldurulabilir madde var ancak hangisi ne kadar kullanılıyor buna bakmak gerek. Kitap adı ve yazar bilgisi yanında kapak görseli, sayfa sayısı ve kitap açıklaması gibi maddelerin doldurulması yeterli. Kitap arayan birinin en çok bakacağı şeyler bunlar.

Seri kitaplar nasıl gösterilir?

Bir kitap serisi varsa ortada ilk önce seri adı, sonrasında kitabın serideki adı ve parantez içinde seri adıyla kaçıncı kitap olduğu yazılır:

Ramses: Kadeş Savaşı (Ramses, #3)

Bu kitap kaç sayfa diye düşünürüz. Sayfa sayısının girilmesi aynı zamanda Goodreads’in okunmakta olan kitapı gösteren bir özelliğini etkin kılıyor. Okumakta olduğun kitabın kaçıncı sayfasında olduğunu girdiğinde (sayfası girilen ve girilmeyen kitap) aşağıdaki şekilde görünüyor:

goodreads_ne_okuyorsun

Kalan bilgiler de doldurulabilir, tabi zamanınız varsa. Ne kadar çok bilgi girişi yapılıyorsa aramalarda kitabın görünebilirliği o kadar artacaktır. Bunlara ek olarak bir de ISBN eklenebilir:

ISBN: Uluslararası Standart Kitap Numarası

Örneğin; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün 2007 yılında yayınladığı “Anadolu’da Türk Devri Çini ve Seramik Sanatı” adlı yayının ISBN’i 978-975-17-3298-9 dur. 978 ISBN ön kodu, 975 Türkiye temsil etmekte, 17 Kültür ve Turizim Bakanlığı’nın ön sayısı, 3298 Bakanlığın yayın numarasını gösterir ve 9 denetim numarasıdır.

Kitap eklerken doldurduğum maddeler:

  • Kitap adı ve yazarı (zorunlu alanlar)
  • Kitap kapağının görseli
  • Kitabın kaç sayfa olduğu
  • Açıklama (arka kapak bilgisi ya da basın bülteni)
Bunlardan fazlası ileri kütüphaneciliğe giriyor. Genel kullanıcı için bu bilgiler yeterli..

2 comments

  1. Merhaba

    Goodreads de librarian olmak için ne yapılmalı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    Çok teşekkürler

yorum alanı..