Google Analytics’te (not provided) belirsizliği ve kısmi çözümü

Google Analytics kullanıcıları, ziyaretçilerin anahtar gelimelerinde ‘(not provided)’ gibi bir ifade görüyorlardır benim gibi. Google+’ın yeni kullanıcı sözleşmesinden beridir var. Google+ kullanıcısı oturum açıp arama yaptığında aradığı anahtar kelimeler gizlilik koşullarına bağlı olarak sağlanamıyor/paylaşılmıyor. Kısacası Google Plus kullanıcısı ne kadar artarsa Analytics’in anahtar kelime raporlarının o kadar bir sapması olacak.

‘(not provided)’ belirsiz anahtar kelimelerin açılış sayfaları?

Trafik kaynaklarına genel bakış >> Anahtar kelime tam raporunu görüntüle‘ sayfasından ziyaretçinin hangi sayfalardan giriş yaptığı görülebilir. Bu raporda (not provided) kelimesini seçin. İkincil boyut olarak da Trafik Kaynakları‘ndan Açılış Sayfası‘nı belirleyin.

google_analytics_not_provided_ikincil_boyut

Böylece belirsiz anahtar kelime ile gelenlerin hangi sayfalardan giriş yaptığı anlaşılıyor.

google_anaytics_not_provided_acilis_sayfasi

‘(not provided)’ ne tür sitelerde daha büyük sapmaya yol açabilir? Bu belirsizlik Google+ kullanıcılarına göre artacaksa G+ kullanan profillerine bakmak lazım. G+ kullanıcıları da bence bilişimle daha çok içli dışlı olan kişiler. Doğal olarak bu kişilere yönelik içerik sunanların arama verisindeki belirsizlik daha yüksek olabilir. Zaten Açılış sayfaları’na baktığımızda bilişimle ilgili yazılar yoğunlukta.

‘(not provided)’ gelişleri toplamı son bir ay için bu sitede tüm anahtar kelimeler içinde bir numarada %13 oranında ve giderek artıyor. Google Analytics hoş, güzel de bu bir bakıma görüntünün karıncalanması gibi bir şey..

11 comments

  1. Malesef ben bu boyut kısımlarını göremedim çok aradım tam olarak anlatır mısınız yada size zahmet videolu çekerseniz daha iyi anlamış oluruz.

    1. Video çekilecek bir durum yok burda. Anahtar kelimeler sayfasını açtıktan sonra (not provided)’ı tıklayın. Sonrası görseldeki gibi..

  2. Pardon ben eski sürümü kullanmaya devam ettiğim için bu anlattıklarınız yokmuş.Yeni sürüme bakınca ekrandakiler gibi görüntüyü yakaladım.

  3. paylaşım için teşekkür ederim. aramaların çoğu bu ifade içindeydi.

  4. çok teşekkürler bende bunu arıyordum

  5. Ek bilgi olarak ; yine Google’ın bir hizmeti olan “Web yöneticisi araçları” tool’u ile arama sorgularını görebilirsiniz.

  6. Çok teşekkür ederim gerçekten anahtar kelimeleri tahmin edebiliyorum bu şekilde. Açıkçası daha önce benim aklıma da gelmemişti. Bilginizi paylaştığınız için sağolun.

yorum alanı..