Google özel arama motoru nasıl oluşturulur

Google Coop aracılığı ile özel arama motorunuzu oluşturabilirsiniz. Google sitenizi indeksliyorsa sadece kendi siteniz için de özel arama kutusu oluşturma şansınız var.

Google Özel Arama Motoru Site Arama ve Daha Fazlası

Google özel arama motoru sayfasından yeni oluştur seçimi yapıldıktan sonra oluşturmak istediğiniz arama motoru bilgilerini doldurun. Adını, açıklamasını, aranmasını istediğiniz siteleri doldurarak hizmet şartlarını kabul etmek yeterli. Tüm işlem bu kadar.

Özel Arama Motoru Oluştur

Site ekleme sırasında blog hizmeti veren servislerin tüm blogları ya da sayfaları arama sonuçlarına dahil etmek mümkün; adres biçimlendirme ipuçları ilgili sayfada. Aranacak sayfalar daha sonra da genişletilip, arama ayarları değiştirilebilir.

Google Özel Arama

Olayın havada kalmaması için yemek bloglarından oluşan bir Lezzet Arama Motoru oluşturdum. Eklenmesini istediğiniz blogları belirtirseniz arama alanı genişletilebilir.

Arama motorları Google sayfanıza ya da (arama motorunun anasayfasından veya kontrol panelinden kodları alarak) kendi sitenize de eklenebilir.

Google özel arama motoru oluşturmanın bir avantajı da arama sonuçlarının Adsense hesabınızla ilişkilendirilebilmesi. Arama motorunuzun kontrol panelinden “para kazanın” sayfasına girdiğinizde Adsense kimlik numaranızı vererek arama sonuçlarında sizin reklamlarınızın çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sık girdiğiniz ancak arama hizmetini beğenmediniz bir site varsa 2 dakika içinde ilgili site (ya da siteler) için özel bir arama motoru oluşturun, keyfinize bakın..

25 comments

 1. ben de Google’ın bu özelliğinden yararlanmak istiyorum.önce deneme maksadıyla geocities’de sayfa hazırladım. aramak istediğim kelimeyi yazıyor ve arıyorum.ilk gelen arama sonucu çok güzel, fakat kendiliğinden tekrar arama yapıyor ve arama yaptığım sözcüğün sonuna yılı ve günü yazıyor yani “baba” kelimesini aradığımda kendiliğnden yaptığı ikinci aramayı “baba?200726″ şeklinde yapıyor, bunu sebebi ne?geocities’deki frame reklamlardan oluyor olablir mi?

 2. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Oluşturulan Google arama motoru siteye gömülmeye çalışılınca çerçeveler kullanılıyor. Soruyu sorarken cevabı da veriyor gibisiniz.

  Googlepages‘ta da deneme yapılabilir..

 3. Sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim.

 4. Google özel arama motorunda Türkçe kelimeler bildiğim kadarıyla yazılamıyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 5. Bu blogdaki aramalarda Türkçe karakter sorunu yok.

  Hizmetin ya da tarayıcınızın dil ayarından bir sorun kaynalanabilir.

 6. O sorunu hallettim, fakat arama yapıldıktan sonra arama kutucuğuna yazılan kelime siliniyor, bunun bir çözümü var mı acaba?

 7. Yaptığım arama motorunun sonuçları, arama ayarlarıyla oynamama rağmen (site dahil et, çıkar, ayrıntılandırma ekle v.b.) Google sonuçları ile farklılık gösteriyor.Bunu nasıl düzeltebilirim? Cevaplarsanız sevinirim.

 8. Arama sonuçları nasıl bir farklılık gösteriyor bilmiyorum.

  Google’ın normal aramasında sayfanızın sıralamasını internetteki tüm sayfalara göre yaptığı kesin. Özel aramada ise aynı sayfayı sizin sitenizin veya sitelerinizin sayfalarına göre sıralıyor.

  Aynı kelime için sonuç sayfalarının çok farklı olacağını sanmıyorum.

 9. ya bende bu ozel arama motorunun nasıl bısey oldugunu ogrenmek ıcın denedım ama siteme ekledıgımde arama yapamıyorum… [ara] butonuna tıkladıgımda olee mal mal bakıyo.. bi sey yaptıgı yok sence sorun nedır??? nettede bu konuyla ilgili cok az yazı buldum… en iyisi seninki walla….

 10. Google bloğunu daha indekslememiş sanırım.

  Ayrıca yerleştirdiğin kodda eksik var. Arama sonuçları çıktı sayfası boş (action=”http://”) olmamalı. Burada hizmeti almak istediğin yönteme göre ya site adresin ya da Google özel arama adresi olmalı.

 11. arama için adsense güya iyileştirilmiş, ama türkçe karakterli bişi arattığınızda saçmalıyor.

 12. ya ben bu sayfadan bişey anlamadım

 13. bilgiler için tşkler site sahibi emegine saglık..

 14. ben bu siteden bişey anlamadım anladıysam arap olııyım

 15. Grafik aramaları için ne yapabiliriz..?

 16. iyide bunun sitemize ne gibi bir faydası var, google sayfalarına bir katkısı oluyormu sıralamayı etkiliyormu?

  1. Aramayı Google ile yapmanıza olanak tanıyan bir güzellikten ibaret, sıralamayı etkilemez.

 17. güzel bir paylaşım gercekten özel arama ve reklam bu iş gercekten güzel

 18. Güzelde ben yapamadım kodu siteme koyuyorum ama hatalı yani çalışmıor

  1. Hocam ben bir arama motoru oluşturup siteme ekledim ve çalışıyor ,ama asıl sorum bu arama motoru kodunu aynı kodla diğer sitelerimede ekleyebilirmiyim yoksa her site için farklı kodlarmı oluşturmalıyım ?.

 19. çok teşekkür ederim.bnde oldu şuan sitemde var bb tekrar çok taşekkür edrim

 20. bişey sorucam arama butonunu sitemin köşesine nasıl koyarım.denedim olmadı da bi çözümü varmı acaba?

 21. birde üye ol butonu olur ya o nasıl yapılıyor neredeyse hher yere baktım bulamadım onu da söylersen dha mutlu olucam

yorum alanı..