digital dönüşüm

Haftalık Notlar 4

İnsanlara, eyleme geçmek ve uyum sağlamak için fırsat vermek gerekir. Öte yandan, insanlar birbirinden kopuk bireyler olarak hareket ettiklerinde başaramazlar; çünkü bu, anarşi doğurur. Bunun yerine, çelişkili gibi gözükse de, özgürlük ve beklentiden oluşan bir karışıma ihtiyaç vardır; örneğin, eşgüdüm beklentisi ya da ortak hedeflere ulaşma yolunda kaydedilen ilerlemenin değerlendirilmesine yönelik beklenti.

Checklist Manifesto: İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi – Atul Gawande


Kendimizi olduğumuzdan daha zengin sanıyoruz!

İlginç şekilde orta ve uzun vadeli alışveriş yaparken çok daha kolay harcama yapıyoruz. Geleceğimizden borçlanıyoruz aslında. Ancak iş peşin almaya geldikten sonra çoğu kişi kemer sıkıyor. Taksitli işlemlerimizi küçümsüyoruz.


Facebook’taki reklam yansımalarını kaldırmanın yolları

Serdar Kuzuloğlu’nun dikkat çektiği reklam yansıması kaldırma adımları 2 dakikalık iş. Bizim hangi yönlerimizi kullanarak Facebook’a hedefleme izni veriyoruz? Bu hedeflemeyi gizlemek bu ayar değişiklikleri ile sağlanabilir.


Google askeri proje etiği oluşturacak

İş etiği olur ama askeri proje ile etik kelimelerini ben açıkçası yan yana kullanmayı uygun bulmuyorum.

Project Maven, Pentagon ile yapılmış ya da yapılacak bir proje. Askeri amaçlara hizmet edecek ise Google’ın bilgisi (daha doğrusu Google hizmetlerini kullananların dijital izleri), bu hizmetleri ne derinlikte kullanacağımızı yeniden gözden geçirmeliyiz.

google_project_maven


Linux neden olduğundan daha geniş çaplı kullanılmıyor?

Linux kullanıcısı olarak işletim sistemimin daha geniş çaplı kullanıldığını görmek isterim tabi. Genel başlıkları ile Linux’un yaygınlaşamama nedenleri:

  • Windows piyasaya ilk gelen sistem
  • Linux’un tamamen farklı bir felsefesinin olması
  • Uygulamaların bir kısmının (ücretli olanların özellikle) Linux ortamına uyumlu sürümleri yok
  • Sürücüler ve oyunlar iyileşse de tamamı Linux uyumlu değil.
  • Linux’un elinde diğerleri gibi pazarlama/reklam gücü bulunmuyor
  • Windows ve MacOS önyüklü gelen bilgisayarların en az %95’ini oluşturuyor

Dijital dönüşüme kendinizden başlayın!

Kullandığımız birçok araç/hizmet/bilgi sahip olunabilme durumundan erişilebilir olma durumuna geçiyor. Not alma, dosya depolama, müzik dinleme, film izleme, ofis evrakları düzenleme gibi birçok eylemi Web erişimi olmadan artık gerçekleştiremiyoruz. Eğer yapabiliyorsanız dijitalleşmede biraz geri kalmış olabilirsiniz.

Yazdığım olası dijitalleşme eylemleri bile olabileceklerin yanında çok küçük kalıyor. Yapay zekalı internette gezinebilen asistanlarımız geldiğinde işler ilginçleşecek.


Bazen en cesurca karar, vazgeçebilmektir

Seçenek olmadan, körü körüne inanmak ve bunu uygulamaya çalışmak yapılabilecek en büyük yanlışlardan olabilir. Çok zor olsa da bazen vazgeçmek gerek. Vazgeçmenin doğru olup olmadığını da ancak vazgeçtikten sonra anlayabiliyorsun, bu da işin civcivli yeri.


Para kazanma

Ne hak ediyorsan onu kazan

Böyle bir şey yapıyor muyuz ya da amaçlıyor muyuz? İsteriz tabi ama hayat şartları bu şekilde davranmamıza pek izin vermiyor.

Genel olarak başka insanlar bizim yarattığımız değeri ne görüyorsa o kadar para kazanıyoruz.

Bir cevap yazın