“İşsizlik ödeneği başvurusu” süreci

İşsizlik ödeneği bir nebze de olsa işten çıkarılanlar için bir gelir kaynağı. Yanınızda hiçbir belge gereksinimi olmadan İşkur merkezlerinden ya da iskur.gov.tr sitesinden başvuru yapılabiliyor.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz sebebiyle bana da bayramdan önce bir bayram hediyesi verildi.

Genel olarak bilinen adıyla işsizlik maaşına başvurmak için kısa bir araştırma yaptım. İşkur’un sitesindeki İşsizlik Ödeneği sayfasından koşullar açık şekilde yazıyor. Ancak başvurunun siteden de yapılabileceğinin belirtildiği kısımda herhangi bir link verilmemiş.

Biraz daha Google araştırması sonrasında bireysel kullanıcı sayfasından başvuru yapılabilir bir bağlantı görünüyor. Ancak bu bağlantı da tam olarak çözüm değil. “Metni okudum ve taahhüt ederim.” gibi bir kutuyu işaretledikten sonra işlemin nerede bittiği anlaşılmıyor.

Normal şartlarda bir ödeme yaparsanız dekont alırsınız; Bir hizmet başvurusunda “İşleminiz başarıyla gerçekleştirilmiştir.” gibi bir yazı çıkar; Bunlar yoksa bile bir geri bildirim alınır.

İşkur sitesinden, hem işsizlik ödeneği başvuru yerinin bulunması hem de başvurunun durum bilgisi süreci zayıf. Ormanda yolumu, işsizlik ödeneği başvuru sayfasından daha kolay buluyorum.

Başvuruma karşılık bir geri bildirim alamadığım için en yakın İşkur’a gittim. Form doldurma, süreci anlatma sonrasındaki geri bildirim eksikliğine aldığım yanıt “Bizde işler böyle yürüyor.” oldu. İşkur’da fiziksel başvurum sonrasında da elle tutulur bir durum olmadı aslında. “Size 3-5 gün içinde mesaj gelecek” dendi. Bekleyeceğiz.

Bir kariyer sitesi gibi ne kadar iş bulduğuyla övünmek yerine yalnızca hizmet anlamında öne çıkmak ilk amaç olmalı devlet kurumunda. İşsizlik de ülkemizin gerçeği, işsizlik konusunu görmezden gelmek de, ödeneğe başvuru sürecini zorlaştırmak da anlamsız.

Basitleştirilmeli, iyileştirilmeli, net bilgi verilmeli.

2 comments

  1. ‘Bizde işler böyle’ değişimin ve gelişimin önünü kapayan en kötü kalıp, geçmiş olsun…

  2. Maalesef İşkur çalışanları bu konuda yetersiz. Üstelik giden kişi de bilgisiz olunca ortaya acınası bir tablo çıkıyor. İşten çıkarılan personele biz muhasebe mensupları kurum çalışanlarından daha fazla bilgi veriyoruz ki, hakları ölmesin. Yazık ki sistem böyle işliyor.

yorum alanı..