Komplo Teorileri – Aynanın Ardında Kalan Gerçekler

Kitabın yazarı Erol Mütercimler aynı zamanda Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınanlardan biri. Komplo Teorileri adı altında iki kitabı var. Bu kitabının tam adı Komplo Teorileri Aynanın Ardında Kalan Gerçekler.Komplo Teorileri

Komplo dedikten sonra birçok insan dikkat kesiliyor. Doğal bir tepki. Komplo teorilerini de aynı şekilde yorumlayanlar var. Aradaki fark kitapta şöyle açıklanıyor:

Matematik aklın egemen olmadığı her coğrafya parçasında yalnızca komplo üretilir. Komplo teorisi ise, endüstri devrimini, bilgi devrimini yapmayı başarmış ulusların bireyleri tarafından yazılabilir.

Daha önce Geleceği Yönetmek kitabını da okumuştum. Strateji ve taktik konusunda oldukça doyurucu ve bilgi verici.

Komplo Teorileri kitabında altını çizdiklerim:

 • Ülkemizde komplo teorisi yazmayı önemsiyorum çünkü bu, beyni boşaltmak, kuşku ve endişeleri paylaşmaktır.
 • Koşulların yarattığı liderler, döner, kendilerini yaratan koşulları yeniden biçimlendirirler. Lider devrimciliği de tam bu noktada yatar: Devrimci lider kendini yaratan koşulları doğru değerlendirebilen ve onları yeniden biçimlendirebilen kişidir.
 • Gazi Mustafa Kemal laik düşünce sisteminin korunması, kavranılması için iki devrim yaptı. Bunlardan birisi eğitim, ötekisi de hukuk alanlarıdır. Eğer bu alanlarda laiklik egemen değilse siyasi alandaki rejimin laik olarak ifade edilmesi anlamsızdır.
 • Bir ülkenin savaş sanayisini ayakta tutmanın yolu, ürettiklerini başka ülkelere satmaktan geçer. Bu da dünyanın her köşesinde birbiriyle çatışan ülkeler yaratmakla gerçekleştirilebilir.
 • Filler sevişir ayakları altında çimenler ezilir.
 • Avrupa Birliği bayrağı ? : “Gökte ulu bir belirti görüldü. Güneşi kuşanmış bir kadın, ayaklarının altında ay, başında 12 yıldızdan bir taç.” – 12 Havari – 12 Patrik
 • Oyun Teorisi’nin tanımı : “Bireylerin ya da karar alma durumundaki kurumların, stratejik kararlar alırken, bu durum altındaki genel sonuçları anlamaya, tahmin etmeye çalışmaları” .
 • Protestanlar tarafından kurulmuş göze gözükmeyen kilise der ki : “Şahısların Müslümanlık’tan Hrıstiyanlık’a geçmeleri gerekmez. Oldukları yerde oldukları gibi kalsınlar. Ama bizim istediğimiz gibi düşünsünler. Yani Müslüman, Müslüman gibi düşünemesin. Hrıstiyan gibi düşünsün, Müslüman gibi yaşadığına inansın.”
 • Rastlantılardan komplo teorisi üretmek? Bu tür yapıtlar çoğunlukla gelişmiş olarak bilinen ülkelerde yayınlanır. Çünkü birincisi; toplumun korkuları derindir. İkincisi de; teknoloji geliştikçe ortaya çıkan sonuç spekülasyonlara açık oluyor. Bilim dünyasındaki gelişmeler ve ürünler ilekişiler komplo teorisi üretmeye en uygun ortamı sağlamaktadır.
 • Türkiye’nin sistemi kendisine düşman yaratan bir sistem. Bu sistem ya kahraman ya düşman yaratıyor. İkisinin ortası yok.
 • “Yüz savaşta yüz zafer kazanmak ustalığın doruk noktası değildir. Ustalığın doruk noktası düşmanı savaşmadan yenebilmektir…” Sun Tzu
 • Hayat karmaşık, bulanık, kafa karıştırıcı bir süreç. Oysa insanlar açık ve net bağlantılar, çarpıcı nedensellik bağları görmek istiyor. Sosyal psikologların sık sık tekrarladığı gibi insanlar kafalarında çelişkili fikirlerin bulunmasından hoşlanmıyorlar. Gerektiğinde bir takım doğruları görmezden gelme pahasına da olsa, tutarlılığın huzurunu tercih ediyorlar. Komplo teorilerini sevmemizin bir nedeni de bu olsa gerek. Çünkü bu teoriler nedenleri, tespih taneleri gibi belli bir biçimde dizerek, Açıklamakta zorluk çektiğimiz birçok şeyi açıklıyorlar.
 • Misyonerlik bir yabancılaştırma kurumudur. Yani belirli bir ülkede o ülke insanının kendi değerlerine, toprağına, milletine devletine, dinine yabancılaştırılması faaliyetidir.
 • Uluslararası ilişkilerin üzerine oturduğu tek gerçek vardır; ulusların kendi çıkarları.
 • Temel sorun şudur; Kedinin boynuna çıngırak takacak fare var mıdır?
 • “Kendi gücün sınırlı ise düşmanın gücünü ödünç almalısın. Düşmana zarar vermeyi denemelisin. Hiçbir generalin yoksa düşmanın generalini ödünç al. Hiçbir şey yapamıyorsan hareketsiz kal. Hiçbir çıkış yolun yoksa düşman eliyle amacına ulaş.”

İlgimi çeken komplo teorileri ; Atatürk CHP’nin seçim malzemesi olur mu, köy enstitülerini kim kapattı, struma faciası, dünyanın yerel bankası HSBC, para babaları niçin vakıf kurarlar, AGB bir ulusal güvenlik sorunu, İstanbul depremini arsa spekülatörleri yaratıyor, Avro Almanya’nın etkisinin azaltılmasında bir araçtır, düynyayı yöneten gizli örgütler ve Türkiye’nin çöküşü.

Bir cevap yazın