Likya Yolu - Alınca

Likya Yolu: 5. Gün, Alınca – Boğaziçi – Sidyma – Bel

Likya Yolu, yürüyüşünün beşinci gününde Alınca’dan Bel köyüne yürüyeceğim. Alternatif yol olan Boğaziçi ve sonrasında Sidyma antik şehri üzerinden geçeceğim.

Alınca sonrasında çoğunlukla kullanılan yol Gey köyü üzerinden ve daha manzaralı. Bu kısımları ilk kez yürüyeceklere tavsiyem Gey köyünün olduğu kıyı rotasını kullanmaları olacak.

İnişle başlayıp deniz gören kısımlar gerçekten çok güzel. 2 gün önce keyif yaptığım Cennet Koyu ve Burguncuk Koyu’na 800 metre yukarıdan bakıyorum.

Eğit kayaya geldiğinizde yatarak, durarak, bir şekilde hatıra fotoğrafı çekin. Ama çok dikkat burada, kayanın ötesi uçurum. Tutunacak bir yer de yok. Kıyılarda çok gezinmeyin. :)

Osmanlı Sarnıcı‘nın yakınındaki yol ayrımı sonrası yol Boğaziçi’ne kadar asfalt üzerinden devam ediyor genellikle. Sıkıcı.

Boğaziçi sonrasındaki çıkışta bir yerlerde bir kemik yığını gördüm. Yakından bakınca kafatasından domuz kemikleri olduğu anlaşıldı. Üst kısım biraz hasarlıydı ama dişlerin olduğu alt çeneyi güzelce çöp torbalarına sarıp sırt çantama attım. Likya hatırası.

Sidyma antik şehri, Hisar yerleşimi ile iç içe geçmiş denebilir. Sidyma, Likya Yolu üzerinde karşımıza çıkabilecek ilk antik şehir.

Sidyma antik şehrinin düzlük bir alana kurulmuş olduğu görülebiliyor. Karşıma çıkan ilk anıt mezarlar çoğu yerdeki gibi zarar görmüş. Hazine avcıları tüm mezarları bir taraflarından kırıp zarar vermişler.

Bu bölgede alternatif bir yürüyüş rotasının işaretleri de var. Bunu takip ederseniz Hisar’ın çevresini dolaşmadan antik şehrin içinden geçerek Likya Yolu’na devam edilebiliyor. Bunu çevreden dolaştıktan sonra gördüm, aşağıdaki harita ayrıntısından daha iyi belli oluyor.

Tavanında farklı desenlerin kazındığı tapınak gibi bir yapı en çok dikkatimi çekenlerdendi. Belki de bir sunaktı burası. Herhangi bir bina girişi gibi değil çünkü.

Sidyma antik şehri bakımsız ve ilgisiz kalmış. Burada yaşayanlar bazı tarihi eserleri de bilinçsizce günlük hayatlarının bir parçası gibi kullanıyor. Sadece taş olarak.

Hisar‘da çevreden yol üzerinden dolaşırsanız çeşmeyi görürsünüz. Su tazelenebilir. Ayrıca bazı ev sahipleri çay, soğuk su ikram edebiliyor. Kanadalı ve Fransız bir yürüyüşçü grubu ile bir çay molası verdim. Tarihi antik şehri görmeye gelmişler. Böyle bir antik şehrin bu kadar ilgisiz kalmasına şaşırmıştı onlar da.

Hisar sonrası patika bir ara asfalta çıkıyor. Buralarda bir yerde yine ormana bir giriş yolu olmalı. Burada bu işareti kaçırdım. Yaklaşık 1 km asfalttan yürüdüm. Bir süre sonra tabela karşınıza çıkıyor ve yine patikaya giriyorsunuz.

Bel köyünde meydanda bulunan çeşmenin yanında Ramazan Market var. Büyük bir yer beklemeyin temel ihtiyaç ve konserve takviyesi yapılabilir, küçük bir yer.

Ramazan abi odalarını yürüyüşçülere kiralıyor. Ayrıca çadır kurmak için de üst kısımda manzaralı sayılabilecek bir alan var. Konaklamayı odada yaptım. Oda, duş, akşam yemeği ve kahvaltı süperdi. Semavere koyduğu çay eşliğinde o akşam uzunca sohbet ettik.

Ramazan Abi, ücret olarak 50 TL istediği için çadırı hiç düşünmedim bile. Tabi bu ücrete sonrasında zam yapmıştır sanırım. :)

Yürüyüş öncesini de hesaba katarsam, 2 hafta çadırda kaldıktan sonra normal bir insan yatağında uyumak çok dinlendiri geldi.

Yürüyüş boyunca yolun tamamını yürüme niyetinde olan nadir solo yürüyüşçülerden biriyle sohbet etme şansım oldu. Kanadalı kadın yürüyüşçü, yolun güzelliğinden etkilenmişti.

📝 Likya Yolu – 05 – Alınca – Boğaziçi – Sidyma – Bel (20.09.2019) Yürüyüş Notlarım:

🏞 #likyayoluyürüyüşü 5. gün Alınca – Boğaziçi – Sidyma – Bel: 17.9 km 540 mt çıkış 610 mt iniş ile kapandı. (Toplam 58.7 km)

🔥 Alınca manzarası zaten iyi, inişi ise Cennet Koyu ve Burguncuk Koyu ile daha iyi. .

👣 Bel köyüne giden iki rotanın kıyıdan Ge köyünden geçenini yürümüştüm. Sidyma antik şehrinden geçen rotayı tercih ettim.

🗺 Osmanlı Sarnıcına kadar aynı, sonrasında ayrılıyor.

🛣 Ayrımdan sonra Boğaziçine kadar yolda görülecek kayda değer bir manzara yok açıkçası. Yolun çoğunluğu da asfalt.

💧 Boğaziçindeki mini bakkaldan ihtiyaçları alıp suyunuzu bütünleyip yola çıkın. Ayrıca Hisar yerleşiminde de açıkta bir çeşme bulunuyor ama her zaman akar mi?

🏜 Boğaziçi sonrası çarşak zeminde çıkış başlıyor. Her yer kayalık, işaretler zor görünüyor. 32 derecede burayı çıkmak zorluyor.

🏛 Sidyma antik kenti geniş bir alanı kapsıyor gibi ama bakımsız kalmış. Mezarlar delinmiş. Bakanlık da hiçbir harita yönerge bilgi yerleştirmemiş. Yalnızca genel kısa bir yazı mevcut.

🌲🌴 Sidyma sonrası yine orman içi taşlı zeminde çıkış devam ediyor. Orman bazı yerde sık insanın içi daralıyor. :)

🐕 Bel köyüne girerken iki köpek serbest korkmayın kaçmayın. :)

⚠️ Bel’de telefon çekmiyor. Sokağa çıkıp tepelere yürümek lazım.

❓ Bu rota mi diğer rota mi? Kıyıdan Bel’e gideni tercih ederim.

https://www.instagram.com/p/B2rsVNvB2Vb/

🧭 GPS Rota – 🗺️ Konum Bilgisi: Alınca – Boğaziçi – Sidyma – Bel

👣 Güzergâh 👣

Önceki gün: Likya Yolu – 04 – Kabak Koyu – Aladere Şelaleleri – Alınca

Sonraki gün: Likya Yolu – 06 – Bel – Gavurağılı – Pydnai – Özlen

yorum alanı..