Likya Yolu - Bel – Gavurağılı – Pydnai – Özlen

Likya Yolu: 6. Gün, Bel – Gavurağılı – Pydnai – Özlen

Likya Yolu yürüyüşünün altıncı gününde Bel’den Özlen Çayı (Pydnai) hedefi ile yürüyeceğim. Biraz dikkatli inilmesi gereken bir Gavurağılı inişi var.

Bel içerisinde Ramazan Abi’de konaklamıştım. Yine burada çok güzel bir köy kahvaltısı yaparak güne başladım.

Şöyle bir not eklemekte fayda var, Bel’de cep telefonları pek çekmiyor. Dışarı çıkıp sağa sola gezinmek lazım bir çentik yakalamak için.

Önceki gün Ramazan Abi’ye rastlamasaydım Bel’i birkaç kilometre geçerek Belceğiz’de kamp atacaktım. Buraya gelirken vadi manzarası süper.

Belceğiz’deki kamp alanı yakınında bir yerleşim var; Ayran ve gözleme yapıp satıyorlar.

Belceğiz’de manzara güzel ama rüzgarlı olabilir. Rotanın devamında ormana giriliyor. Birkaç dakika sonra orman içinde de kamp için uygun yerler mevcut.

Gavurağılı inişi dikkat gerektiriyor, bazen zorlayıcı da ancak biraz büyütüldüğünü düşünüyorum. Dikkatli olduktan sonra pek sorunlu bir yer olduğunu söyleyemem. İniş manzarası da güzel.

Ayrıca inişte dörtlü kadın bir Rus grubu ile molalar sebebi ile sürekli birbirimizi geçerek ilerledik. İkisinin yaşı altmıştan fazla idi. Onlar iniyorsa siz de rahatlıkla inersiniz burayı. :)

Su kaynakları olarak zayıf bir rota. Gavurağılı içerisinde su takviyesi yapılabilir. Açıkta bir çeşme görmedim, bakkal gibi bir yer de yoktu. Yerlilerinden su istemiştim. Çay da ikram ettiler, hoş sohbet ettik. Sonra ben yola devam.

Gavurağılı sonrası çıkış başlıyor. Bazen orman yolu, bazen de orman içi patika. Bu çıkış sırasında bir yangın havuzu var. Bunun yanında bir akar çeşme vardı ama pek güvenilir değil, her mevsim akmayabilir.

Çıkışın sonlarına doğru rotadan çıkılarak gidilen ezilmiş başka bir patika daha gördüm. 50 metre devam ettikten sonra Patara kumsalının en güzel manzarası karşımda. Bu seyir yerinde öğle molamı verip manzaranın tadını çıkardım. Seyir yerinin konum bilgisi haritada mevcut.

Seyir yeri sonrası orman yolu ve patikadan iniş devam ediyor. Bir noktadan sonra sırttan iniş başlıyor. Bazen kayalıkların üzerinden geçişler var. Yağmurda kayganlığa dikkat.

Sırttaki inişten Pydnai üstten güzel görünüyor. Ancak Likya Yolu antik şehrin içinden geçerken görüyorsunuz ki burasının durumu hiç de iyi değil. Birçok tarihi alan gibi sahipsiz ve bakımsız kendi haline bırakılmış.

Kamp alanım Patara Green Park oldu. Çadırımı alandaki platformlardan birine kurdum. Duş, internet, yiyecek, su gibi imkanlar var ama memnun kalmadım.

Tesisten hemen sahile çıkılabiliyor. Çok geniş kumsal ve denizi genellikle dalgalı. Günbatımı manzarası ise süper.

📝 Likya Yolu – 06 – Bel – Gavurağılı – Pydnai – Özlen (21.09.2019) Yürüyüş Notlarım:

🏞 #likyayoluyürüyüşü 6. gün Bel – Gavurağılı – Pydnai: 14.9 km 310 mt çıkış 940 mt iniş ile kapandı. (Toplam 73.6 km)

🌄 Bel den Belceğiz e kadar olan çıkışta seralara uzanan vadi seyirlik.

🏕 Belceğiz de kamp atılabilecek alanlar var. Burada ayran gözleme çay satan bir yerleşim de var.

🌲🌴 İnişe başlamadan önceki ormanın ayrı bir havası var. .

⚠️ Gavurağılı inişi yorucu, dikkatli olmak gerekli. .

💧 Yolda akan su kaynağı görmedim. Gavurağılında yaşayanlardan tazeledim. Toplam su tüketimim 4 litreye yakındı.

🌊 🏞 Patara dan önceki son tepe orman yolu ve patikalardan aşılıyor. Orman içinde kayalıklara başlamadan biraz likya rotasının dışına çıkınca Pataranın en güzel seyir yerine varılabilir.

⛺ Patara Green Park kamp yerimdi. Alanda 1 adet duş var. Genel olarak pahalı, 1.5 lt su 5tl gibi. Lig maçı yayını yapılıyor, maç günü ise sadece maçı izlemeye gelenlerin gürültüsünden dinlenmek zor. Benden sonra gelen turistlere pazarlıksız benden düşük fiyat çekmesi ise bu yorumun sebebi oldu.

🧭 GPS Rota – 🗺️ Konum Bilgisi: Bel – Gavurağılı – Pydnai – Özlen

Likya Yolu - 06 - Bel - Gavurağılı - Pydnai - Özlen

👣 Güzergâh 👣

Önceki gün: Likya Yolu – 5. Gün – Alınca – Boğaziçi – Sidyma – Bel

Sonraki gün: Likya Yolu – 7. Gün – Özlen (Pydnai) – Letoon- Kınık – Xanthos

yorum alanı..