Likya Yolu: Başlamadan önce Fethiye’de yapılacaklar

Likya Yolu başlangıcında Fethiye’de yapılabilecek çok fazla etkinlik var. Zamanınız var ise buraya özel olan etkinliklerin keyfini çıkarın.

Daha önce hava koşulları sebebiyle (farklı mekanlarda kayıt olup) yapamadığım yamaç paraşütü ve rafting en keyif aldıklarımdan oldu.

Kayaköy Jungle Camping

👣 Likya yürüyüşüne başlamadan önce enerji depoladığım son durak #kayaköyjunglecamping .

🏕 Mutfak, banyo, tuvalet, yemek masaları, hamaklar vb tüm ortak alanlar oldukça temiz. Alan geniş ve ağaçlı olduğundan orman kampı hissi veriyor.

🌍 Fethiye ile Ölüdeniz’in tam ortasında kalıyor diyebilirim. Kamp alanı manzarası tarihi Kayaköy.

🏡 İşletmecileri de oldukça güleryüzlü ve ilgili. Beklentimin çok üzerinde bir kamp yeri..

https://www.instagram.com/p/B2dbVQ_BT-3/

Fethiye Müzesi, Kral Mezarları

Kültürel açıdan da Fethiye Müzesi ve Kral Mezarları görülmesi gereken alanlar. Müzekart yanınızda olsun.

Kral mezarlarında tarihe olan saygısızlığımız da apaçık ortada. Tarihi mezarların içi dışı boyanmış, isim yazılmış, çoğunda olduğu gibi de kırılmış. Bir insan mezarın üzerine neden isim yazar ki? Toplumsal kültür seviyesini gösteren önemli unsurlardan biri de tarihi eserlerin bugünlere nasıl korunduğu aslında.

Babadağ – Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Ülkemizde yamaç paraşütü yapılabilecek en iyi yer sanırım. İniş yeri Ölüdeniz, buradaki araçlar ile atlayış yerine çıkılıyor. Kiminle atlayacağınız kura usulü belirleniyor.

Babadağ’da 3 farklı rakımda atlayış alanı vardı. Kış mevsimi için daha düşük rakımda pistler açılacaktı. En üst seviyedekine devam ettik, 1900 metre rakımlı pist.

İlk atlayışım, açıkçası biraz gerilmiştim; güvenlik önlemleri alındıktan ve bilgilendirme yapıldıktan sonra 5 saniye koşamadan havadaydık. İlk atlayış sonrası 2 dakika cidden adrenalin ve heyecan en üstte. Birden bire kendinizi boşlukta buluyorsunuz.

Atlayış günü rüzgar da kuvvetli idi. 2000 metre üzerine çıkıp süzülmeye geçtik. Manzarayı anlatamam. Bir tarafta Ölüdeniz, Fethiye, diğer tarafta Likya Yolu’nun ilk durakları Kelebekler Vadisi, Faralya.

Pilotlar sohbet ederek sizi rahatlatmaya çalışıyor, fotoğraf ve video çekimleri için sizi yönlendiriyor.

Öğle saatlerinde idi atlayış. Görüntü kayıt için net ve güzel vakit. Havada iken günbatımı manzarası güzel olabilir, fırsat olursa ayrıca deneyeceğim.

https://www.instagram.com/p/B2UZXNEhKOE/

Dalaman Rafting

Yaklaşık 3 saat süren 16km olan tura katıldım. Transfer araçları sizi konumunuzdan alarak rafting alanına götürüyor. Kahvaltı ve bilgilendirme sonrası suyun karşısına geçilerek başlangıç noktasına yaklaşık bir saatte gidiliyor.

8 kişilik botta başlangıç sert. Suya dalma çıkma, bottan düşenler, küreği kaptıranlar vb. Turistlerin çokluğundan dolayı takım liderinin verdiği komutlar basit ingilizce. Komutları uygularsanız bottan düşmezsiniz.

Botun en önüne verirlerse sizi kol ve omuz iki gün pert. Tavsiyem yarı yolda diğer taraftaki arkadaşınızla yer değiştirmeniz. Sağ sol kol eşit yorulur.

Sert başlangıç sonrası hava kararıp yağmur başladı, biraz da gök gürültüsü ile çok keyifli bir etkinlik oldu.

Hızlı başlangıç sonrası yarıya gelene kadar sertlik azalarak devam ediyor. Orta kesimlerden sonra botları birbirlerine bağlayarak tekne ile çekiyorlar. Bir nevi tekne gezisine dönüşüyor olay.

Yemek yerken de düşeni kalanın gösterimi var. Görüntüleri satın alabiliyorsunuz tabi ama turistlerden uzakta pazarlık yapın, tarife değişken. Çok keyifli idi ama görüntüler pahalı geldi almadım. :)

Jeep Safari Turu

Turun adındaki “safari” kelimesine aldanmayın. Yok öyle bir şey.

Çeşitli şirketler üstü açık ciplerle görsel, kültürel ve eğlenceli gezi rotaları bulunyor. Gün boyu süren bir etkinlik. Katıldığım etkinlikte:

  • Su savaşı: Cipe bindiğiniz gibi ıslanmaya hazır olun. Telefon ve cüzdan için poşet vb bulundurun. Mümkünse su tabancası edinin. 4-5 durakta kovalara su takviyesi yapılıyor. Gezi durağına kadar cipler arası su savaşı. :)
  • Tlos: Likya’nın önemli şehirlerinden biri. Ancak tur içinde şehir gezisi için zaman verilmiyor. Dışarıda bir sunum ve yarım saatlik bir mola.
  • Saklıkent Kanyonu: Kanyon girişinde su yanı dinlence yerleri güzel. Zipline ve durgun su rafting seçeneği var. Ancak kesinlikle kanyon içine girilmeli. Suyun içinden yürünerek kanyon geziliyor. Çok güzel, keyifli. Turda hızlı olunmalı ancak ayrıca gidilecek ise 4-5 saat ayrılmalı burası için.
  • Çamur banyosu: Mola yerinin adını hatırlamıyorum. İsteyen çamur banyosu yapıyor isteyen havuz etrafında sedir keyfi.
  • Gizlikent Şelalesi: Akarsuyun içinden yürümekten başka çareniz yok yine. Doğal ortam bozulmamış durumda. Yürüyüşün sonunda şelaleye varılıyor. Soğuğuna dayanabilen şelalenin altına girsin. :)
    • Şelale yürüyüşünden sonra tesislerde meyveli tava dondurmayı da atlamayın derim.

Böyle bir cip gezisi için üstünüzde deniz şortu ya da hızlı kuruyan bir şeyler, ayağınızda da sandalet olsun mutlak. :)

https://www.instagram.com/p/B2SDgM1hkrW/

Kayaköy

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde tamamı Rumlardan oluşan, kurtuluş savaşı sonrasındaki nüfus mübadelesi ile terk edilmiş bir köy.

Yüzlerce hane, kilise, okul, şapeller ve diğer yaşam alanları ile bir açıkhava müzesi denebilir. Kayaköy’de kimse yaşamıyor ancak temizliğinin/bakımının sağlanması için de giriş ücretli, müzekart da geçerli.

Kayaköy’ü gezmek için gün batımından 2 saat önce başlayıp, bayrağımızın dalgalandığı konumda günü batırmak keyifli olabilir.

Fethiye’den (Ölüdeniz yönünde) saatbaşı kalkan minibüsler ile 15-20 dakikada ulaşılabilir.

Soğuk Su Koyu

Kıyıdan gelen (Eylül ayı başlarında) neredeyse yoktu. Taşlık küçük bir kıyısı var.

Kayaköy’ün içinden geçerek 30-40 dakika yürüyüş ile ulaşılabilir. Yol yaklaşık 2,5 km.

Koy temiz ve gerçekten soğuk. Tekne turlarının uğrak yerlerinden biri. Etraftaki kayalardan (5-6 metre yükseklikten) atlayış yapanlar da vardı.

https://www.instagram.com/p/B2cjjjuhsOi/

yorum alanı..