Site kapatmalara tepkisizlik

İnanılmaz bir kararla blogger.com kapatılmış. Beklemiyordum diyemem. Çünkü herhangi bir yasa değişikliği gerçekleşmemişti. Her şey aynı; yasalar, mahkemeler, insanlar…

Bizim tepkimiz de olmuştu buna. Bloglarımı kapatarak destek vermiştim. Tepki büyüktü, ses getirdi. Ama kime? Asıl cevaplanması gereken soru bu.

Kendi kendimize haber olduk.

Bazı kişiler suçu mahkemelerde görüyor. Ancak görüyorsunuz ki kapatılan sitelerdeki notlar aynı, mahkemeler farklı. Demek ki bu mahkemelerin ortak bir dayanağı var. O da daha çıkarken büyük tartışma yaratacağı belli olan internet yasasıdır.

Yasa koyan kimdir?

Yasama yetkisi meclisimizindir!

Bu işin temel sorunu yürürlükteki yasa olduğundan, bunun başımıza bela olmasını sağlayan meclis yine bu işi çözebilecek yetkiye sahip olan tek kurumdur.

İşin kötüsü ne biliyor musunuz?

Milletvekillerimizin bu sansür hakkında tek kelime etmemesidir! “Biz hatalı bir iş yapmışız” diye özeleştiri yapan milletvekili gördünüz mü?

Bu yasağı fark etmeleri ve meclis gündemine getirmelerinin sağlanması gerek.

Üzücü ve korkutucu bir tepkisizlik var vekillerde

4 comments

  1. youtube’un aylardır açılmaması, blogger’ın kapatılmış olmasını daha üzücü bir duruma getiriyor. Bu sitenin de bunca zaman açılmayacak olması düşüncesi korkunç. Ben henüz wordpress kullanmaya başlamadan önce (sanırım geçen yıldı) wp de kapatılmıştı ama takip etmemiştim durumu. Blogger kullanıp orada ayzan ve severek takip ettiğim pek çok arkadaşım vardı. Servis sağlayıcıyı cezalandırırken oradan hizmet görenleri de toptan cezalandırmak çok saçma.

    Düşünsene, bir okulun müdür, öğretmenleri vs suç işliyor, mahkeme o okulu kapatıyor. Peki ya öğrencilerin eğitim alma hakkı?

  2. Meclis kararlarının ne kadar doğru olduğu da tartışılır her gün gazeteler de televizyonlar da ve internette görüyoruz. Sen, ben, bizim oğlan…

  3. İşin garibi açık kaynak kod ve GNU/Linux gibi doğasında özgürlük olan bir konudaki platformlardan ubuntu-tr.org’un, sansür konusunda (youtube ve diğer sansürler) yöneticileri aracalığıyla sansürü desteklemesi, sansürü eleştirenlere karşı hemen devleti savunmaya kalkmasıdır. Ne komiktir ki, işine gelince düzeni ve yargıyı eleştiren bu kesim, konu devlet ve onun sansür politikaları olunca (kimse youtube yasağının önünü açanın şu anki hükümet olmadığını söyleyemez) sus pus olmayı bırakın, bizzat daha hükümetin “h” harfini yazmadan savunmaya geçmektedir.

  4. bence bırseyı ii amacta kullanırsan faydalı kotu amacta kullanırsan zararlı ınt hersey yapabılırsın. youtube zararlı bı sıtemıkı yasaklandı ama yıneden gırılıyo bu ısler yasaklamayla flan olmaz bence

yorum alanı..