Strateji oyunu: Travian

Herkesin köy ağası olduğu, zamanla savaşların yaşandığı, birliklerin kurulduğu internet oyunu diyelim kısaca. Ogeym oynayanların mutlaka denemesi gerekli.

Galyalılar, romalılar veya cermelerden birini seçerek oyuna giriş yapabilirsiniz..

Benzerlikler yok değil. Aynı şekilde üretim maddeleri var; odun, tuğla, demir ve tahıl. Bunlar köyünüzün çevresindeki alanlardan çıkarılmakta. Seviyeler ise ayrı ayrı geliştirilebilir. En çok üretilmesi gereken tuğla gibi; ancak köyünüzün nüfusu arttıkça üretilen tahıldan bir birim yenmekte. Bu yüzden tahıl kilit durumda. Savaşa gönderince askerlerinizi, tahıl seviyeniz düşükse askerler açlıktan sapır sapır dökülebilir. ;)

madenler.jpg

Köyde her asker tipi için zırh, silah ve yetenek geliştirme binaları var; bunların içinden istenilen askeri birliğin gelişimi ayrı ayrı yapılmakta. Sığınak, köşk, saray, değirmen, akademi, pazar yeri, elçilik, kışla, tahıl ambarı, hammadde deposu, tuzakçı aklıma ilk gelen binalar. Mancınıklar ve koçbaşları da olmadan savaşın tadı çıkmaz.

koy.jpg

Reis denen elemanınızla düşmanın halkını ikna ederek hakimiyetiniz altına almanız kolaylaşır. Casuslar hedefin yapısını size bildirir. Savaşlarda yağmalama ve normal dövüş seçenekleri var. Hesabınızla savaş simülasyonu yapmanız mümkün; ayrı bir programa gerek duyulmamakta.

Unuttuğum veya bilmediğim birçok yapı vardır mutlaka. Eğer merak edip oynamak isterseniz şuradan kayıt yaptırabilirsiniz. ( Bana da altın kazandırmış olursunuz ;) )

6 comments

  1. Bağımlı olunmadığı sürece oynamak zevkli.

  2. ikibunu koymuşsun yoksa issmini unutmuştum

  3. köy oyunu iyidir arkadaşım anlatmıştı
    bende sevmiştim

  4. bencede çok güzel bir oyun şu an akademi kuruluyor

yorum alanı..