Bloğumun sunucularını yurtiçine taşımış bulunmaktayım. 10 yıllık yurtdışında Surrpasshosting’te olan ilişiğimi keserek yurtiçindeki barındırma seçimimi Veridyen‘den yana kullandım.

Neden sunucu değiştirmeye karar verdim?

  • Dolar kurundaki aşırı yükseliş yurt içindeki seçenekleri daha cazip hale getirdi. 10 yıl önce yurtdışı hesaplı iken şimdilerde yurtiçi daha uygun fiyatlarda.
  • Artan sosyal medya içerikleri ile yükleme hızını arttırmak için asıl ziyaretçinin çok olduğu yerde barındırma yapmak.
  • Verdiğim paranın artık yurtiçinde kalmasını istiyor olmak.
  • Paylaşımlı sunucu yerine bayi sunucu kullanma isteği.
  • SSL ile güvenli bağlantı geçişi (eski sunucuda yalnızca ücretli seçeneklerin bulunması)

Sunucu değişikliği biraz risklidir. En büyük sıkıntı veri kaybı yaşanma olasılığı tabi ki. Beklenmedik sonuçlar ve sorunlar da ortaya çıkma ihtimali de var.

Burak Oran’ın sunucu değiştirme yazısı oldukça açıklayıcı ve faydalı oldu. Herhangi bir veri kaybı yaşamadan tamamlandı değişiklik. Kendi bakış açıma göre de sunucu değişikliği tecrübemi ayrıca aktaracağım.

Sunucu değiştirme sonrası ilk izlenimler

Taşınma sonrası yükleme hızı olarak kayda değer bir artış gerçekleşti. Karşılaştırma aracı olarak Pingdom’dan birkaç sayfanın yükleme hızlarının ne kadar düştüğü:

hasanyilmaz.net - veridyen sunucu değiştirme

Veridyen müşteri hizmetlerinin de hızlı çalıştığını söyleyebilirim. Hem satış öncesi hem satış sonrası ortalama yarım saat (belki de daha az bir zaman) içinde geri dönüş yaptıklarını söyleyebilirim.

Ücretsiz SSL işin güzel tarafı. Talep açıldıktan sonra kendileri kurulum yapıyorlar. Özgür Let’s Encrypt sertifikası kullanılıyor.

Artık yeşil kilidim var. İlerisi için kaçınılmazdı. Sunucu ile birlikte halletmek iyi oldu.

Veridyen tarafında işler şu anda güzel gidiyor. İlk izlenimlerimle birlikte sunucu değişikliği yapmak isteyenlere tavsiye edebilirim..