Tema değişikliği: Clean and Mean

Uzun süredir düşünüyordum tema değiştirmeyi. Elimde Mavikurt için düzenlediğim GridFocus teması vardı, bir süre de onu kullandım günlüğümde.

Clean and Mean teması tam aradığım özelliklere sahip. Sevmeyenler, sana hiç yakışmamış diyenler de oldu. :)
Bir süre önce WordPress 2.5’e yükseltmiştim altyapıyı. Tema değişimiyle yeni kullanmaya başladığım eklentiler de oldu:

 • Brian’s Latest Comments: Temaya gömülü şekilde geldi. Yorumun kendisini değil de konuyu ve kişiyi göstermesi açısından gezinmeyi arttırıcı etkisi var.
 • Google Analyticator: Google’ın yeni özelliklerini destekleyen sade ve kullanışlı bir eklenti. Ultimate Google Analytics kullanıyordum; Google’ın kodunu yenilemesiyle bırakmıştım kullanmayı.
 • Homepage Excerpts: Arama motoru iyileştirme amaçlı kullanmaya başladım. Tekrarlanan içerikten sakınma adına anasayfada yazılarımın bir kısmını yayımlıyorum.

Son olarak da, etiketleri kullanmıyordum. Standart özellik olmasıyla kullanmaya başladım. Yeniden eskiye doğru da yazılara ekliyorum etiketlerini.

Anketler için de eklenti yerine Polldaddy kullanmaya karar verdim. 1 Mayıs son tarihli “Yeni temayı nasıl buldunuz?” sorulu ankete yan menüden ulaşabilirsiniz.

4 comments

 1. Yeni temanız hayırlı olsun. Sade bir tema olmuş. Homepage excerpt eklentisini kullanmanız güzel fakat en azından son yazınızı yani anasayfadaki ilk yazıyı tam olarak gösterirseniz daha kullanışlı olur. Ayrıca içerik tekrarından tam anlamıyla korunmak istiyorsanız arşiv sayfalarında da exceprt kullanmalısınız. Arşiv sayfalarınızda yazılarınızın halen tamamı gözüküyor. Bu şekilde yazıların sadece tek bir bağlantısı olmuş olur ve içerik tekrarı önlenir.

  Arşiv sayfalarında örneğin “wordpress” etiketini görüntülerken sıralanan yazılara eklemiş olduğunuz etiketler gözükmüyor. Eğer yazıların başına, hem başlıktan sonra Etiketler:wordpress,blog vs gibi bir kısım oluşturursanız etiket sayfalarını tarayan arama motorları bu etiketleri meta description olarak kullanacaktır. Aksi takdirde etiket sayfalarınızın arama motorlarında yer alacak meta description’ı biraz zayıf olacaktır. Bu bahsettiğim hususları blogumda farketmişsinizdir.

  Son olarak homepage excerpt eklentisini düzenleyerek “okumaya devam et” linkinin rel=nofollow şeklinde olmasını sağlarsanız güzel olur. Aynı şeyi eğer değişiklik yaparsanız arşiv dosyaları için de söyleyebilirim.

  Blogda hem arama motorları hem de okuyuclarınız için link hiyerarşisi oluşturmak adına benzer yazılara ve önceki/sonraki yazılara link vermeniz de güzel olacaktır.

  Tekrardan hayırlı olsun güle güle kullanın.

 2. Öncelikle böyle kapsamlı bir değerlendirme için teşekkürler. :)

  Arşiv, etiket ve kategori sayfaları tam metin çünkü o kısımlarda tekrardan sakınmak için “noindex” kullandım. All in One Seo eklentisi oldukça faydalı.

  Sayfaların zaten her birinin arama motoru tarafından görünen sayfa tanımı farklı.

  Link hiyerarşisini ise ilgili yazı yazdığımda kullanıyorum tabi ki ;)

 3. Ben teşekkür ederim. Şöyle birşeyi müsadenizle eklemek isterim. Ben de daha önce arşiv sayfalarında nofollow kullanıyordum lakin bu blog için oldukça büyük bir dezavantaj teşkil edecektir. Sebebi ise etiket sayfaları.

  Şöyle bir örnek vereyim. Benim kore sinemasına ilişkin yazmış olduğum yazılar var. Çoğu film tanıtımı vs. Ben bu yazılara kore sineması,uzakdoğu sineması gibi etiketler atadım. Fakat arşiv sayfalarımda nofollow tagı olduğu için bu etiketler google’da gözükmüyordu. Yazdığım yazıların başlığında da kore sineması gibi bir ibare olmadığı için arama motorlarından kore sineması ya da benzeri bir ifade ile gelen okuyucu yoktu.

  Yani yazmış olduğum bir yazı tamamen kore sinemasıyla alakalı olmasına karşın öncelikli olarak başlıkta da kore sineması ibaresi geçmediği için google tarafından kaale alınmıyordu. Bu ise en başta, yazdığım içeriğe kolayca ulaşılmasını engelliyordu. Şuanda google’dan gelen ziyaretçiler içerisinde etiketler vasıtasıyla gelen ziyaretçiler de var.

  Excerpt kullanmaya başladıktan sonra arşiv sayfalarının da taranmasına izin verdim ve şimdi bloguma kore sineması ya da benzeri ifadelerle gelen ziyaretçiler oldu. Demek istediğim şu ki etiket sayfaları bir blogun en çok güncellenen yapılarından birisi. Dolayısıyla arama motorlarının bu sayfaları taramasına izin verirseniz çok iyi olur.

  Diğer bir husus örneğin 1000 tane etiketiniz olduğunuzu düşünürsek bu google’ın ortalama olarak 1100 gibi bir sayfayı dizine eklemesi demektir. Google’da arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanın kriterlerinden birisi de indekslenmiş sayfa sayısıdır. Benim tavsiyem o ki anasayfanız da excerpt kullanmaya başlamışsınız aynısını arşiv sayfalarında da kullanın ve etiket sayfalarının taranmasını sağlayın. Blogdaki bir yazımda blogla ilgili güncellemeler diye bir yazı yazmıştım. O yazıyı yazdıktan sonraki iki hafta içerisinde ziyaretçi sayısı arttığı gibi tarama istatistiklerindeki pagerank dağılımında da değişimler oldu. Tabi ki siz bilirsiniz. Tecrübe ettiğim için belirtme gereği duydum.

 4. Hasancım hayırlı olsun :) ben de beğendim 2 kolonlu iyi değildi bu süper ;)

yorum alanı..