Tema değişikliği: Copyblogger

Geçen günler günlüğümü kullanıcı gözüyle gezerken ne kadar çok link olduğunu fark ettim. Bazıları yazıyla ilgili çoğu da ilgisizdi.

Temayı elden mi geçirsem yeni bir temaya mı geçsem diye düşündüm aslında çok. Bu değişiklik daha iyi oldu bence. Copyblogger temasına geçerken yaptığım değişiklikler:

 • Hakkımda sayfası yazdım. En büyük eksiğimi giderdim sanırım. Temadan daha önemliydi.
 • Yazı etiketlerini yan menüden yazı altına taşıdım.
 • Yorum yazarlarının simgeleri yoktu temanın standardında, onları ekledim.
 • Tekil yazılarda ilgisiz olarak sadece yan menüdeki takip seçenekleri, kategoriler ve arama kutusu kaldı.
 • Saat, am-pm değil de 24 saatlik düzende artık.
 • Anasayfa, aramalar ve arşiv sayfalarını yine özet görünüme çektim.
 • Arşiv sayfasında birkaç ekleme ile tema son halini aldı.
 • Anasayfanın yüklenme süresi de kısaldı.

Sevdiğim sadeliğe yeniden kavuştum. Böylelikle daha konu odaklı bir görünüm oldu sanırım.

Çok da abartmamak gerek ama en çok işimi gören programlar Firefox eklentileri Firebug ile Fireftp, Bluefish ve Gimp oldu.

Uzun bir süre tema değiştirmek aklımda yok. Bundan sonraki temamın kendi yapacağım bir tasarım ile olmasını düşünüyorum.

Hakkımda sayfası ya da yeni tema ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

3 comments

 1. Oldukça sade ve hoş gözüküyor. hayırlı olsun. Temada başlık kısmının yüksekliği arttırılır ve yazı alanları biraz daha genişletilirse sanki daha güzel olur diye düşünüyorum. Son olarak anasayfada en azından ilk yazı tam haliyle gözükse iyi olmaz mı. Benim blogdaki gibi.

  bu ara herkeste bir hakkımda yazısı fikri dolanıyor. geçen selçuk hoca ve süleyman sönmezin bir röportajını izledim orda da hakkımda yazısının öneminden bahsediyorlardı. röportajı izlediniz mi bilmiyorum ama ben izlerken söylenenleri direk üzerime alındım :)

 2. Son yazıya ayrıcalık vermeyi düşünmüyorum. :)
  Yazı alanlarını genişletmeye de sıcak bakmıyorum çünkü yazıları ve başlıkları alt alta okumak çok daha kolay. Tarama işlemi de çok geniş olmayan yazılarda daha rahat yapılıyor.

  Söyleşiyi izledim, çok haklılar bence. Daha önce birkaç kez yazıp silmiştim “Hakkımda” sayfamı. Herhangi bir bloğa ilk kez girdiğimde ben de ilk olarak o sayfaya bakıyorum.

  Bloğun takip edilmeye başlanıp başlanmayacağı konusunda karar verirken etkili oluyor, yazarın kim olduğu.

 3. Blogun oldukça sade ve anlaşılır. Bu da en önemli özellik tabii. Ama görsek açıdan düşünce, bence bu kadar kontrast olmasa daha iyi olur. Arka plan çok açık renk, fazla parlıyor. Anasayfada özetler olması daha iyi.
  Bahsettiğiniz söyleşiyi bilmiyorum fakat, “Hakkımda” kısmı, anladığım kadarıyla okuyucuya yazarın samimiyetini ve açıklığını göstermesi açısından daha iyi. Özellikle bir resim olması okurken akılda kalıcı yapıyor blogu ve okuyucunun bağ kurmasını sağlıyor.

yorum alanı..