Filmlerdeki zombiler

Bir filmde zombi denen yaratıklardan varsa o filmin sonunu getirebilmek büyük başarı. Çünkü zombiler tek tip.Her filmde benzer şeyler görülüyor. Bu tarz filmlerin başarısız olması kahramanlarınn fazla sıradanlaştırılmasıdır belki de.

Zombi

İzlediğim zombilerin genel özellikleri:

 • Eklemlerini tam olarak kullanamayan, hantal yaratıklar. Ellerini de makarena dansı yapacak gibi öne doğru kaldırırlar. Aslında gidecekleri yönü belirtmek için bu ama ne gerek var. Ne yöne gidileceğini belirlemek için kullanılabilecek başka organlar da var.
 • Hepsi ölümden sonra canlanan insanlar. Mezardan çıkanları meşhurdur bunların.
 • Zombileri etkisiz hale getirmek çok zor. Genellikle kafalarını kesmek, vurmak tavsiye edilir. E zaten ölü bunlar, neden kafa? Yaşayan insanın yönetim organını hedef alırsın onu anlıyoruz da gebermiş birinin kafasından ne istenir?
 • Mantıklı düşünmezler, konuşmazlar. Hiç bir zombinin insanlarla oturup pazarlık yaptığını gördünüz mü?
 • Takım halinde hareket etmezler, hedefimiz şura diye. Bireysel davranırlar. Ama kendi içlerinde hiç anlaşamamazlık yaşadıklarını görmedim.
 • Zıt kutupların birbirini çekmesi gibi yaşayan insanları bulurlar her zaman. Taze kanın tatlı kokusu uzaktan hoş gelirmiş.
 • Bunlar her zaman yürüyorlar. Hiç suda gittiklerini görmedim.
 • Isırmak, karşıdakine zarar vermek için yapabildikleri tek eylemdir. İnsan yandan balta, keser, kerpeten falan alır.
 • Ayrıca filmde bir zombi tarafından ısırılmışsan sıçtın. Çünkü herkes mutlaka zombiye dönüşür. Bu, insanlığın sonu geleceğini işaret eder filmin sonunda.

İnsanlık biter başka bir yaşam türü yoluna devam eder. Ama bu gösterilmez. Her zaman korku içinde birkaç kişi sağ kalır. Sinemanın bize armağanıdır zombiler.

Sonsuz yaşam isteğine yapılan bir gönderme mi acaba bunlar?

2 comments

 1. Benim izlediğin en güzel ” Zombi ” filmi; 28 Days Later , 28 Week Later serisiydi.Diğerleri genelde idiot oluyor…Bu arada bende Razgrat 83 doğumluyum;) Yazılarını takip etmeye çalışıyorum.Başarılar.

 2. katıllerın hıssettıklerının aynısını hıssedıyorum kendımı bu dunyada tek basıma yabancı ve herkesten nefret ede n bırı olarak goruyorum.fakat bu psıkolojık bır hastalıkama emınımkı katıllwerde essız bırer canlı.zevk alanları farklı olsada.henuz kendımı kaybetmış değilim hatta duzelıyorum.

yorum alanı..