Vikipedi

Vikipedi’ye Türkiye’den erişimin engellenmesi

Vikipedi, içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedidir.

Bu özgür ansiklopedi üzerinde yaklaşık 300.000 Türkçe (tüm dillerde ise yaklaşık 3.800.000) madde bulunmaktadır. 2 madde sebebiyle Vikipedi’ye ülkemizden erişim engellendi.

Sık sık sitelere yasaklar gelmesi sebebiyle birçok kullanıcı bu yasakları atlatma konusunda uzman oldu. VPN kullanmak gibi yöntemlerle yasakların etrafından dolaşmak zor değil.

İlgili maddelere göz gezdirdim. Gerçekten yalan yanlış bilgiler verilmiş durumda.

Vikipedi Erişim Yasağı

Vikipedi yasak

Sıkıntı yasağın kendisinde değil aslında; Asıl sorun uygulanma süreci ve yönteminde;

  • Yasaklama yapılırken mahkeme kararı var mı? Hukuksal bir süreç mi? Değil, BTK idari tedbir uyguladığı için mahkemeye gerek kalmadan engellendi.
  • İlgili madde sayısının özgür ansiklopedi üzerindeki madde sayısına oranı sahildeki kum tanesi ile aynı. Yalnızca ilgili maddelerin değiştirilmesi için farklı yollar yöntemler zorlanabilir.

Ülke olarak görüntümüz, onbinlerce kullanıcının yazar olarak katkıda bulunduğu dünyanın en büyük özgür ansiklopedisini yasaklayan durumuna geliyor.

Diğer sosyal medya site engellemelerini bir kenara ayırıyorum. Vikipedi’nin engellenme süreci daha farklı olmalıydı.

2 comments

  1. Sevgili Hasan, mesele bir iki maddenin hatalı içerik barındırması değil. Vikipedi o süreçte Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine karşı çok agresif ve düşmanca bir tutum sergiledi. Ilgili maddelerin doğru şekilde düzeltilmesi için yapılan girişimler engellendi. Vikipedi yazarları engellendi ve daha fazlası oldu..

    Vikipedi düşündüğün kadar masum değil. Ayrıca tekraren belirteyim, böyle sitelere gereğinden fazla önem atfetmek doğru değil.

    Nihayetinde sansüre gerek kalmayan çözümlerin bulunduğu bir ortam oluşturulabilir..

    1. Vikipedi yönetiminin masumiyeti konusunda haklı olabilirsin.

yorum alanı..