vivaldi tarayıcı

Vivaldi Tarayıcı ile tanışın – Dostlarımız için güçlü ve kişisel

Vivaldi tarayıcı, öz olarak Opera ekibinin çalışmaları sonucu doğan, kullanıcı açısından hızlı, esnek, eklenti desteği ile özelleştirilebilir yeni bir macera.

Vivaldi Tarayıcı Altyapısı ve Eklenti Desteği

Vivaldi geliştirmesinde kullanılan yapı elemanları; Javascript, React, Node.js, NPM, Chromium yapısı..

Chromium altyapısıyla yeni bir tarayıcıya gerek var mıydı; Neden olmasın? Özelleştirilebilir yanı oldukça kuvvetli. Chrome’un geniş eklenti havuzundan da yararlanılabilir.

Hızlı Komutlar

F2 tuşuna basarak hızlı komut penceresi açılabiliyor. Bu pencereden arama yapılabilir, özel arama motorları kullanılabilir, yer imleri içinden bir site hızlıca açılabilir, Vivaldi menüleri, ayarlar ve daha onlarca hızlı komut istemi gerçekleştirilebilir.

vivaldi tarayıcı hızlı komutlar

Sekme Yönetimi

Tarayıcıda sekmeler açısından iki özellik öne çıkıyor. İki ya da daha fazla sayfa bir sekme içerisinde gruplanabiliyor. Aşağıda 3 sayfa aynı sekmede gruplanmış şekilde görülebilir.

vivaldi sekme gruplama

Sekmeler dikey, yatay ya da dörtlü şekilde ekrana döşenebiliyor. Bunu diğer tarayıcılarda yapabilmek için iki ayrı pencereyi ekranın yarısını kaplayacak şekilde oranlayarak yapabilirsiniz.

vivaldi sekme döşeme

Sekmeler tarayıcının üstünde, altında, sağında ya da solunda konumlandırılabiliyor.

Ayrıca sık kullandığınız sayfaların oturumunu kaydedebilmek de dahili seçenekler arasında.

Yer İmleri ve Hızlı Erişim

Hızlı erişim sağlayan eklentiler her zaman en çok kullanılanlar arasındadır. Vivaldi’nin kendi hızlı erişim sayfası oldukça kullanışlı. Yer imleri içerisindeki klasörler de hızlı erişime eklenebiliyor.

vivaldi yer imleri

Web Paneli

Web paneli tarayıcının sağında ya da solunda konumlandırılabilir. Panel menüsünde yer imleri, notlar, indirilenler standart olarak mevcut.

Ziyaret ettiğiniz sayfada herhangi bir metni seçerek fare sağ menüsünden bu sayfayı notlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Yalnızca metin notu almak, görsel eklemek de mümkün.

vivaldi web panel

Genişliği istenen şekilde ayarlanabilen bu bölüme ekleme yaparken mobil sürümü olan sayfaları seçerseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz. Twitter listeleri, e-posta hesapları, yapılacaklar listesi sayfaları ve metin odaklı sayfalar bu panelde iyi sonuç veriyor.

Durum Çubuğu

Sayfa altındaki durum çubuğunda sayfa yakınlaştırma/uzaklaştırma yapılabiliyor. Döşeme seçenekleri yine buradan görülebiliyor. Sayfayı siyah-beyaz yapma, resimleri göster/gizle, daha okunabilir kılma gibi birçok sayfa eylemi de durum çubuğu içerisinde.

Görsellik

Sekme ve adres satırı ziyaret edilen siteye göre renk değiştirebiliyor istenirse. Site simgelerinin renk yoğunluğuyla orantılı bir renk düşünülebilir bu.

vivaldi görünüm

Vivaldi Tarayıcı’yı Deneyin

Standart özellikler ile karşılaştırma yaparsak diğer tarayıcılarla rahatlıkla boy ölçüşebilir. Geliştirmeye ihtiyacı yok mu; Tabi ki var! Vivaldi genel forumlarından ya da Vivaldi Türkiye sayfasından takip edebilir ve geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Futuremark’ın tarayıcı karşılaştırma aracına göre de ilginç şekilde Chromium tabanlı Vivaldi 4215, Chromium ise 3874 puana ulaştı.

Özelleştirilebilme seçenekleri, görümü, sadeliği ve hızı ile Vivaldi tarayıcı denenmeye değer..

 

yorum alanı..