WordPress 2.7 ve tema değişikliği

WordPress, 2.7 sürümü ile benim gözümde en iyi blog altyapısı konumuna yükseldi. Zaten öyleydi de yerini pekiştirdi diyelim.

Özellikle yönetim panosunda faydalı yenilikler var. Görünüm daha iyi. Dikkatimi çeken birkaç yenilik:

  • Yapışkan yazı: İstenen yazıyı anasayfanın en üstüne yapıştırıyor. Yeni yazılar yazılsa da bu yapışkan yazılar diğerlerinin üzerinde yer alıyor. Belli konulara dikkat çekmek için kullanılabilir.
  • Yorumlar: Yorumlar üzerinde fareyi gezdirirken onayla, sil gibi seçeneklere cevap yazabilme de eklenmiş; Büyük kolaylık.
  • Eklenti yükleme: Arama, yükleme çok daha basitleştirilmiş. Ana sitedeki verilerin de yönetim panelinde görülebilmesi çok iyi.
  • Taslaklar: Panonun ilk sayfasında küçük bir kutu eklenmiş, yeni taslakları hızlıca yazmak için. Aynı kutudan yayımlama seçeneği de var ama bunun çok tercih edileceğini sanmam. Taslak havuzunu genişletmek için bu kutunun her zaman göz önünde olması yararlı.
  • Hızlı düzenleme: Daha önce etiketlemeyi kullanmıyordum. Standart özellik olmasından sonra kullanmaya başladım. Eskiye doğru yazıları düzenlemek sorun oluyordu. Benzer yazılar da etiketlere göre olduğundan eski yazılar bunların içinde görünmüyor. Bu özellikle eski yazıları düzenlemek daha kolay. Bir de yazı özetlerini ekleselerdi hızlı düzenlemeye çok daha iyi olurdu.

Tema değişikliği: iNove

Aslında tema değiştirmek hiç aklımda yoktu. Son zamanlarda yazı yazma tembelliği var üstümde. Biraz bunu atıp bir şeyler yazabilmek için eski yazılarımı okumaya koyuldum. Başta sorun yoktu ama birkaç dakika sonra artalan rengi bembeyaz olduğu için gözlerim yoruldu. Okuyucunun da aynı rahatsızlığı yaşadığına eminim.

Önceki tema Copyblogger
Önceki tema Copyblogger

Hızlı bir çözüm olsun diye WordPress 2.7’ye uygun güncel temalardan iNove kullanmaya karar verdim. Aynı sebepten dolayı diğer günlüğüm olan Hedef Türkçe‘nin de temasını değiştirdim.

İki temanın da renkleri güzel, gözleri zorlamıyor. Görsel öğeler fazla ama birkaç iyileştirmeden sonra yüklenme ve sitede gezinme hızları arttı.

Bir terslik görüp bildirirseniz ya da yeni görünümler ve gezinme hızı hakkında yorum yaparsanız memnun olurum.

3 comments

  1. Şık bir temaymış hayırlı olsun

  2. Bu temayı ben de çok beğeniyorum , yeni yazılarınızı da bekliyoruz .

  3. Hacım şık olmuş. Biraz geç yazdım kusura bakma. Ben de yenilesem mi ki. Gerçi en son çiziyordum ama öyle kaldı işlerden bakamadım.

yorum alanı..