2007’den akılda kalanlar

İyi kötü geçip gidiyor 2007. Kalan günlerde beklenmeyen bir olay olmazsa gerçekleşenler için yaptığım sıralama:

  1. Mahkeme kararları özgür düşünceyi internette de cezalandırdı. Birkaç satır uğruna internet yapısını tam anlamıyla anlamadan cezalar verildi, çeşitli siteler ve blog servisleri kapatıldı.
  2. Blograzzi açıldı. Çan eğrisi tarzındaki sıralama algoritmasıyla Türk bloglarının listelendiği adres oldu. Beğenmeyenler de yok değil ancak bir eksiği kapadı. Üstüne Technorati ile iş ortaklığına gitti.
  3. Sosyal etiketleme ve sosyal imleme blogların artışıyla beraber çok tuttu. Birçok hizmet açıldı ve gelişti. (Linkibol, Tusul, Oyyla, Webiket v.b.)
  4. Google interneti satın alacak yakında. Agresif büyüme stratejisini açıkça ortaya koyup eksiklerini kapattı. Mevcut hizmetlerini de oldukça geliştirdiği söylenebilir.
  5. Telekom bizi şaşırttı. Hız bir anda dört katına çıktı. Neye uğradığımızı şaşırdık. Telekom, yapma böyle ani hareketler! Ama bu hız, bu kotalar bizi kesmez; Bunu bilesin..
  6. Altı üstü tasarım ve Teknoseyir yazmayı bıraktı. Zevkle okuyup takip ettiğim bloglardı.
  7. Blog Konferansı blogların öneminin ne kadar arttığının en açık göstergesi. Herkesin kolaylıkla açabildiği bloglar için bir konferans bile düzenlendi; Microsoft sponsorluğunda. Bu günleri de gördük! Herkesin bir bloğu olacak..

yorum alanı..