2008’den aklımda kalanlar

Bir önceki 2008’den akılda kalanlar genel bir değerlendirmeydi; Bu ise daha kişisel.

mavikurt.com neden kapatıldı?

Yazılım dünyası ile ilgili yazılarımı ayırmaya karar vermiştim, Temmuz 2007’de. Mavikurt açıldıktan dokuz ay sonra ise kapatıp içeriği kişisel günlüğüme taşıdım. Başı güzel, sonu kötü oldu. O zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı zaman ayıramadım her iki günlüğe de. Tercih yapmam gerektiğinden kişisel olanı seçtim, devam etmem yolunda.

Doğrusuyla yanlışıyla iyi bir tecrübe oldu.

Linux yolculuğunda son nokta: Ubuntu

Windows sistemlerinden bıkmıştım. Beklenmeyen hatalar, donmalar, yavaşlamalar…
Pardus ve OpenSuse’den sonra Ubuntu’yu da denedim ikinci sistem olarak. En rahat kullandığım da Ubuntu oldu.

Donanım ve sistem değişikliği

Sistem neredeyse üç yıllık olduğundan yanan anakartımın eşini ya da benzerini bulamadım. Daha doğrusu Gittigidiyor’dan (tek bulduğumu) aldım ama arızalı çıktı. Mecburen anakart ile işlemci ve bellekler de yenilendi.
Biçimlendirme yaparken de XP kurmadım, sadece Ubuntu. Başlangıç biraz zor olsa da Ubuntu ile bilgisayar başında olmak çok rahat ve keyifli.

Linux kategorisi

Ubuntu’ya geçtikten sonra özgür yazılımları tanıdıkça bazılarının özelliklerini paylaşmaya çalıştım.

Hedef Türkçe

Tanıyanlar bilir Türkçe konusunda onlara biraz kıllık yaptığımı. Günlüğü takip edenler de kategori olarak okumuşlardır o zamana denk gelmişse yazılarımı.
Ancak dikkat çekmiyordu yazılar. Bu konuya önem verdiğimden Hedef Türkçe adında bir günlük açtım. Bazen düz yazılarla, genelde de diğer bloglarda yapılan yanlışların doğrusunu belirterek konuya dikkat çekmeye çalışıyorum.

Türkçeleştirme çalışmaları

Önceleri WordPress temaları ve eklentilerini Türkçeleştirip yayımlıyordum. Sonraları, Ubuntu’yu kullanmaya başladıktan sonra Launchpad.net üzerinde özgür yazılımların çevirilerinin rahat yapılabildiğini gördüm. Türkçeleştirme konusunda da zamanımı daha çok Ubuntu paketlerine ve özgür yazılımlara ayırdım. Geriye baktığımda bu yazılımlar içinde 10.000’den fazla iletiyi Türkçeleştirdiğimi görüyorum. Her gün kullandığınız programların Türkçeleşmesine katkıda bulunmak gerçekten güzel bir duygu.
Bununla birlikte Ubuntu Türkiye Forumu‘nda bir Türkçeleştirme takımı oluşturduk. Sayımız çok değil ancak zamanla artar umarım.

Kitaplık kategorisi

Kimi boş zamanlarımda kitap okurum der. Halbuki kitap okumak boş zamanı doldurma değil de gereklilik bence. Ayda iki tane okumaya çalışırım. Yıl içinde okuduklarımın bir kısmını aldığım notlarla yorumladım. Kitaplık kategorisi içinde görülebilir.

Fe klavyeye terfi

Q klavyenin yalan yanlış bir şey olduğunu biliyordum. Zaten baktıktan sonra kolayca fark edilebilir Türkçe karakterlerin sağ tarafa sonradan çakıldığını.
Bunun dışında bir de Fe klavye var. Ne olduğunu, hikayesini açıkçası bilmiyordum. Sistemli bir çalışmanın ürünü olduğunu öğrendikten sonra (uygun bir zamanda) klavyemi değiştirdim. Bir iki hafta tospağa hızında yazsak da zamanla on parmak kullanmaya başladım, çevrimiçi derslerin yardımıyla.

Sansüre sansür

Siterelere yapılan sansürlemenin yanlış uygulandığını düşündüğümden ben de günlüklerimi iki gün sansürledim.

1 comment

  1. Çok harika bir yazı, teşekkürler.

yorum alanı..