300 Spartalı

Hayal ürünü olan bir çizgi romandan uyarlama. Olaya sadece görsel savaş konusunda bakarsak iyi sahneler var. Bunun etkileyici olması lazım zaten, hedef abd-iran gerginliği içinde İran’ın imajını zedelemek, olası bir harekât için ortam hazırlamak.

300-1 300-2 300-3

Bir tarafta asil ve cesur duruşlarıyla duvarkağıtlarına poz veren spartalılar diğer tarafta ise yayılmacı bir politika izleyen persler. Perslerde zamana göre her türlü teknik gelişim tamamlanmış, aksine spartalıların sadece kılıç kalkanları mevcut.

İranlıların büyük tepkisini çeken filmde herkesin bahsetmediği durumlar da mevcut. Spartalıların bilginlerini çirkin ve gözden ırakta yaşayan yaratıklar olarak göstermeleri garip geldi. Bilgin dediğin halkın içinde olmalı. İhanet eden bir senatörün varlığı da yabancı değil aslında, batı uygarlıklarında örnekleri çokça mevcut. Kraliçeye ne demeli, asil duruşlu hanım kralına yardım göndermek için hain senatöre ayaküstü verebilecek kadar asil!!. Nedense bunları yazan çizen yorumcu göremedim. Belki de insanların bu tür çarpıklıklara alıştıklarındandır…
Gidin filmi izleyin. Spartalıların savaş alanında bir akşamüstü sohbetleri sırasında savaştan kalan yaralıları barbarca öldürülmesini göreceksiniz. Söylenen barbarlık tarifi bu olsa gerek.

Anlattıklarımın görülmemesi çok doğal, filmi spartalıların açısından izliyoruz. Onların hayat tarzı ve gelişimleri hakkında bilgiler veriliyor. İzleyeni de sparta tarafına çekmekte başarılı. Yorumlarken de abd-iran gerginliğini unutmamak lazım filmin ardından…

7 comments

  1. Süper bir film bence.. İlk olarak görsel bir şölen söz konusu. Kim kime hakaret etmiş, kim aşağılanmıştan ziyade filmin kendini izletebilme yetisi oldukça iyi. Tabi bakış açıları farklı; kimi kraliçenin ayaküstü vermesini nasil bulurken, kimisi de fedakarlık ve bunun sonucunda da hain senatörü cezalandırırken gösterdiği tutumu asil bulabilir. Ayrıca bilginler konusunda da derim ki, “Bir daha izlenmeli”. Anlatılan bambaşka bir şey, farkedilen bambaşka olmuş.Bir de söylemeden geçemeyeceğim; 300 tane dudak uçuklatan vücudu aynı karede görebilmek her filmde nasip olmuyor insanoğluna:)

  2. dediğiniz gibi abd-iran gerginliğinin ortasında çıkması politik nedenlere dayanıyor ama filmin çizgi romandan uyarlanmış olduğunu söylemeniz çok gülünç.Bu yaşanmış bir savaştır we sawaşan taraflar arasında gerçekten bire bin oranı wardır(persliler yaklaşık 360bin, yunanlılar1400 kişi ancak 300ü spartalıdır we spartalılar 7 yaşlarından itibaren kayıtsız şartsız askerliğe alınırlar-istediğiniz ansiklopedi we tarih kitabına bakabilirsiniz-thermopilai savaşı başlığından)we taraflı olduğunuz için spartalıları küçümsemeye çalışmanızı anlıyoruz.bravo yani.abd-iran benzetmesi çok ta lazımdı hani.

  3. Ya bu spartalılar öldürdükleri perslileri yiyorlar. Filmde hiç biri yemek yemedi.

  4. yine abd nin politik bir projesi olduğunu düşünüyorum.görsel olarak süper bir şölen fakat olaya spartalılar tarafından bakıldığı için gerçeklik tam olarak ortaya konmamış.sadece izlemenizi tavsiye ederim iyi seyirler…

  5. ya arkadaşlar adamlar hiç olmazsa özgürlükleri için savata . Allah aşkına hangi ( Osmanlıdan başka) persler gibi devlet halkına insan gibi davranmış.

  6. vnngr soyleneceklri soylemıs aslında :D abd ve iran ı konu almak bence cok cocukca yanı ne alkaysa:P ayrıca film sacma falan da diil termoplai savasları gercektn war inanmayan steven pressfield ın ates gecıtlerı adlı belgelere dayanan kıtabını okusun!

  7. Mence chox gozel filmdir.Ozellikle döyüş sehneleri mohteşem tesvir edilib.Bu film tarixdeki kimide chekilib.Onlar doyuşende doğrudanda derslerde kechdiyimiz kimi nizelerini qabağa tutub doyuşurduler.Spartanın hokmdari Nealit iran hokmdarina teslim olmur.Spartalilar qehremancasina veten yolunda şehid olurlar.Ancaq onlarin diger doyuşçuleri iran-yunan muharibesinde qalib gelirler

yorum alanı..