Dizi: Chernobyl (Çernobil 1. sezon)

Çernobil, 26 Nisan 1986’da yaşanan, insanlık tarihinin kendi eliyle sebep olduğu en büyük felaket. Sovyetler Birliği’nin resmi kayıtlarında olmasa da onbinlerce kişinin ölümüne yol açtı, net bir sayı verilemiyor.

Felaketin nasıl yaşandığını, nasıl müdahale edildiğini ve sonrasını anlatan Çernobil dizisi tek sezonluk 5 bölümden oluşuyor. Her bölüm yaklaşık birer saat. Bölüm sonlarında da bazı açıklamalar var, faydalı olabilir.

Çernobil dizisinin müzikleri oldukça başarılı. Sadece müzik değil diğer ses efektleri ile kendinizi kaptırıyorsunuz. Sessizlikte ya da kulaklıkla izleyin derim.

Çernobil itfaiye müdahalesi

Çernobil’in çok kötü etkileri olduğu birçok yerde okuduk, gördük. Ancak bunu kanlı canlı bir yapım olarak görmek daha akılda kalıcı, daha etkileyici. Belki de bizlere tam olarak anlatılmadı ne olup bittiği.

ölüm

Sovyet Birliği’nin bu felaketten kurtulmak için her türlü imkanı kullanmaya çalıştığı görülüyor. İtfaiye ve sağlık görevlileri, madenciler, askerler ve sivil yüzbinlerce kişi daha bu büyük felaketi önlemeye ve etkisini azaltmaya gönüllü/gönülsüz çalışıyor.

Genel çerçevenin dışında herkesin kendine has bir hikayesi var. Bu hikayeler genelden kopmadan çok güzel anlatılıyor. Madenciler benim en çok ilgimi çeken oldu. Ölüme gideceklerini bile bile ne gerekiyorsa onu yapıyorlar, nükleer santralin altına kol gücü ile tünel kazıyorlar.

Çernobil gönüllü madenciler

Rus Eleştirisi

Ruslar dizinin ülkelerinde yasaklanmasını istediler. Kendileri açısından çeşitli sebepleri olabilir. Öne çıkan sebep Sovyet hükümetinin hatayı kabullenmemesi, bilgi saklaması.

Sovyetler Birliği

Amerikan-İngiliz Propagandası

Soğuk savaş dönemi, öyle düşmanlık temelinde vurgu yok. Ama dizinin konuşma dili İngilizce. :)

İsimler, mekan, yazılar, duyurular vb her şey Rusça ama karakterlerin konuşması İngilizce. Rusça daha çok yakışırdı burada.

Netflix dizileri Dark (Almanca) ve La Casa De Papel (İspanyolca) dizi/film dili olarak duymaya alışık değiliz. Ama yadırganmıyor İngilizce dışı bir dil.

En iyi dizi Chernobyl mi?

Çernobil temizliği, arındırma

İmdb puanlama sisteminde Chernobyl, bir numaraya oturdu. Bunu hak ediyor mu, en iyi dizi mi gerçekten? En iyi dizi olarak görmüyorum ancak bu seviyede bir puan almasını, nükleer felaketi oldukça etkili şekilde bize yansıtmasına bağlıyorum.

yalnızlık, ölüm

Çernobil dizisi, nükleer reaktörlerin yaşam için ne denli büyük bir tehdit olduğunu unutturmayacak bir etki bırakıyor. Radyoaktif etki, insanların sahip olduğu pasaportu seçmiyor, cebinizdeki paranın değerine bakmıyor. Nükleer felaketin (yaşayan hiçbir canlıyı ayırt etmeksizin) sunduğu tek bir şey var; Ölüm.

Umarım ülkemizde herhangi bir nükleer santral faaliyete geçmez. Çok büyük bir risk.

yorum alanı..