Kamp: Aksicim Kuru Dere – Kazan Deresi (Balkaya Kamping)

Aksicim, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı küçük bir köy. Tekirdağ’ın Saray ilçesinden Kıyıköy istikametine giderken Aksicim (Saray’a) 26 km mesafede.

Yakın civarda Kazandere (Aksicim) Barajı ve bu barajı besleyen Kuru Dere ile Kazan Deresi mevcut. Kamp alanımız tam olarak derelerin kesişim yerindeydi.

Google Maps üzerinden bakıldığında neredeyse aynı yerde “Balkaya Kamping” görülebiliyor. Ancak kamp yerimizde herhangi bir tesis olmadığını belirteyim.

Kamp alanı yol tarifi
Yandex uydu görüntüsü

Aksicim’den kamp alanına kadar yol genel olarak tek şerit genişlikte, taşlık ve tozlu. Dere yanına kadar araçla inilebiliyor. Hiçbir tabela bulunmuyor yol ayrımlarında bu yüzden GPS ile gitmek en iyisi. Ayrıca yağmurlu havada yol sorun olabilir.

kamp ateşi

Araç parkı biraz sıkıntılı; 6-7 araç en fazla. Pazar günü, köy yakın olduğundan piknikçiler doluyor öğleden sonra.

Dere boyunca çeşitli yerlere kamp atılabilir, uygun düzlükler var. Sönmüş ateş bölgelerinden de az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak haftasonu kampı için Cuma akşamı ya da Cumartesi sabah erken gelerek daha uygun bir alana yerleşilebilir. Çadır için de suyun kademeli olduğu yerleri tercih etmemenizi tavsiye ederim (gece ses açısından).

Kuru Dere’nin üst bölgesinde Kartalkaya ve Balkaya Alabalık tesisleri var. Bu bölge dolu ise alabalık tesislerinin yakın çevresinde de uygun kamp alanları var; 5-6 km uzaklıkta.

Dere bazı yerlerde bir metre derinliğe geliyordu. Yaz sıcağında girenler de oldu. Ben içinde gezmeyi ve sandalyemi derenin içine kurmayı tercih ettim. :)

Aksicim Kamp Özeti

  • (+) Ağaçlık kamp alanı
  • (-+-) Aksicim köyü yakın sayılmaz, yolu biraz sıkıntılı
  • (+) Kurbağa pek yoktu
  • (-) Çöpler her yerde ne yazık ki, gelenler kendi iç dünyaları nasılsa çevreyi ona benzetmeye çalışmış
  • (+) Dereler boyunca manzara güzel
  • (+) Dereye girip serinlemek mümkün
  • (-) Telefon çekmiyor genel olarak

yorum alanı..