En iyi Google Analytics göstergeleri

Google’ın ücretsiz kullanmamıza olanak verdiği müthiş istatistik aracı Google Analytics’i kullanmayan blog sahibi çok değil. Google Analytics‘in en çok kullandığımız sayfası nedir diye düşünecek olursak büyük çoğunluk açılış sayfası da olan gösterge tablosu olarak cevap verir.
Google Analytics gösterge tablosunun en büyük özelliği esnek yapısı. İstenen göstergeyi kolayca tabloya ekleyebilirsinz.Tüm göstergeleri eklemek karmaşaya sebep olabilir. Seçim yapmak gerekli.

En iyi Google Analytics göstergeleri

Ekran Çözünürlükleri
Bloğunuzun tasarımında kritik noktalardan biri, ziyaretçilerinizin hangi çözünürlükte gezinti yaptıklarıdır. “Bu site için iyi çözünürlük şudur” gibi ifadeler artık değerini yitirse de bazı blog elemanlarını çoğunluğun daha iyi göreceği şekilde yerleştirebilirsiniz.

En popüler açılış ve çıkış sayfaları
Bu iki göstergedeki ortak sayfa, açılışın ve çıkışın aynı anda gerçekleştiğini göstermez. Ancak üst sıralarda bulunan açılış ve çıkış sayfaları üzerinde yeni bir düzenleme yapmanız, büyük fayda sağlayabilir.

Başlığa göre içerik
Sayfalarınızın popülerliği, görüntülenme sayılarını, yüzdelik oranlarıyla bilerek ziyaretçilerinizin nabzını tutmuş olursunuz.

Tüm trafik kaynakları
Bloğunuza gelen trafiğin iyi bir özetidir. Pasta şeklinde görmekten daha iyi olduğu söylenebilir. Ayrıntıya girmiş olursunuz. Trafik gönderenlerin yüzdesi ve bunlar aracılığı ile gelenlerin bloğunuzda kaç sayfa ortalaması ile gezindiği öğrenilebilir.

Tarayıcılar
Ekran çözünürlükleri ile benzer bir etkiye sahiptir. Blogdaki içeriği oluşturduktan sonra sayfalar, ziyretçi yüzdesi iyi olan tarayıcılarda bir kere denenmeli. Görünüm hatalarını geç olmadan fark edebilirsiniz.

Anahtar kelimeler (Ek)
Hangi aramalarla siteye gelindiğini öğrenmek o yazıları geliştirme açısından da bir şans.

Google Analytics’in gösterge tablosu elemanlarını seçmek önemlidir. Standart olan bir ayın istatistiklerine bakmanız dışında belirli bir tarih aralığı verilerini incelemenin en iyi ve en hızlı yoludur.

Sizce en iyi gösterge tablosu elemanları hangileri?

1 comment

  1. Hazır gösterge tablosu yapıp paylaşırsan çok makbule geçer

Bir cevap yazın