Sporun reklam etkisi

Formula 1’in İstanbul’da yapılması kadar tanıtımda etkili bir spor olayını yakın zamanda görmedim. Bir ülkenin tanıtımında en önemli etkenlerden biri büyük para saçarak yayınlattığınız reklamlar değil, spordaki başarılardır.

Ülkemizin yurtdışında yayınlattığı reklamların etkisi sadece yayınlanan dönemi kapsar. Bu yüzden her sene, her dönem farklı bir düşünce ve yaratıcılıkla ilgi çekmek gerekir.
Amaç ilgi çekmek, hafızada kalıcı yer edinmek ise sporda başarı sağlamak bu konuda en iyi yollardan biri.
Galatasaray’ın UEFA’yı kazanması hiç unutulmadı. Formula 1’in ülkemizde yapılması da büyük başarı. Formula 1’in devam edeceğini bilmek, devam ettirebilmek daha da iyi.

Formula 1 öncesi RAI’den bir görevli ile konuşuyorlar. “Yarışın Türkiye’de yapılması konusunda ne düşünüyorsunuz?” diye sorduklarında “Güzel bir organizasyon. Futbolda da takımlarınızı izliyoruz. Formula 1 ile ülkenizi daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz.” gibi bir şeyler söyledi. Futbol takımlarımızdan bahsetmesi ilgimi çekti.

Dünya Kupası üçüncülüğümüz için sağda solda değeri tahmin edilemez şeklinde yorumlar yapıldı. Madem reklamına paha biçilemedi spor yatırımlarına neden öncelik verilmedi? Garip…

Formula 1 esti geçti. Sporda başarı sağlamanın, organizasyonlara ev sahipliği yapmanın değeri henüz anlaşılmış değil.

3 comments

  1. hasancım güzel olmuş site eline sağlık napacaz sınavları selametle şimdilik

  2. Sınavlar biter mi, bunlar bitse yenileri gelir.

    Halletmek, organize olmak lazım bir şekilde.. ;)

  3. ben orta okul ögrencisi sinan okatan 6.e ye gidiyorum.benim bir munazara çalışmam var ve bu yazılardan yararlandım. çok işime yaradı bu çalışmadan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

yorum alanı..