Firefox eklentisi: Greasemonkey

Firefox’un Greasemonkey eklentisi kullanıcının siteleri ziyaretlerini daha keyifli hale getirmek için yazılmış. Greasemonkey ile sayfalardaki verileri farklı şekillerde görebiliyorsunuz.

İçtenlikle söyleyebilirim ki Firefox’a sadece Greasemonkey kurmak hiçbir işe yaramaz!

Firefox Greasemonkey kurulumu

Greasemonkey bir aracı durumunda. Kullanıcı betiklerinden ihtiyaca göre seçilenleri sayesinde kullanılabilirlik artıyor.

Greasemonkey Betiklerinin Kurulumu

 • Öncelikler kullanıcı betikleri sayfasından istediğiniz betiği arayın.betiği yükle - install this script -
 • Betik sayfasının sağ üstünde “Install this script” yazan yükleme tuşuna tıklayın.
 • Betiğin yükleme penceresi açılır; Geri sayımdan sonra “Yükle” tuşunu tıklayın.

Betik yükleme penceresi

 • Firefox penceresinin alt çubuğunda Greasemonkey maymununun yanında betiğin yüklendiğine dair mesaj belirir ve kaybolur.

  Betik yüklendi bildirisi

 • Betiğiniz yüklenmiştir. Firefox’u tekrar başlatmaya gerek yok, sadece ilgili sayfayı yenileyin.

Greasemonkey Kullanıcı Betikleri

 • Milliyet Galeri: Fotoğraf galerisinde klavye ile gezinti yapılabilir.’a’ önceki, ‘s’ sonraki görüntü, ‘z’ ise yakınlaştırma.
 • Youtube Lights out: Videoları izlerken etrafın karartılmasına yarıyor.
 • Flickr Lights out: Fotoğraflarda gezinirken karartma.
 • Lightbox for Hyperlinks: Desteklediği siteler arasında digg, bloglines, delicious ve hemidemi bulunuyor. WordPress’teki Ligtbox eklentisi nasıl ise desteklenen sitelerdeki linkler için de aynı etkiyi yaratıyor. Oldukça başarılı ve kullanışlı. İmleme sitelerimizden oyyla ve tusul için de uyarlanabilir.
 • Travian Beyond: Binlerce kişinin kapıştığı bağımlılık yaratan oyun için müthiş istatistik özellikleri ekliyor.
 • User Script Updates: Yüklenen betiklerin güncellemesini kontrol eder.

Yukarıdakiler yararlı betiklerden birkaçı. Userscripts.org adresinden çeşitli amaçlarda kullanılabilecek betikler bulunabilir.

18 comments

 1. mrb. eklentiyi indirdim sonra o youtubeda video izlerken arkayı karartan betiğide kurdum. ama değişen bişey olmadı. acaba videoyu izlerken bi kısayol tuşuna falan mı bazcaz. bi yardım etde halledelim…

 2. Videonun altında favorilere ekle gibi seçeneklerin olduğu yerde “lights out” da yazar. Ona basılması gerekli; ikinci kez tıklandığında videonun etrafı tamamen kararır; üçüncü seferde açılır etraf..

 3. Ben bu eklentiden çok memnunum gerçekten kim bulmuşsa bu Firefox’u ve eklentilerini çok işimize yarıyor.Ben Travian oyunu hastasıyım ve bu eklenti benim bu oyunda çok işimi gördü:)

 4. teşekkürler halleddim…

 5. ellerine sağlık kanka

 6. elinize saglık

 7. selam travian beyond çalışmıyor link kapanmış yenisi varmı acaba

 8. çok teşekkür ederim arkadaşım.. emeğine sağlık..

 9. gusel gulsel

 10. mozilla firefox ve greasmonkey i yükledim ama bana işlem yaptırmıyor sürekli oyundan atıyor travian oynamaya çalışıyorum..

 11. burda en önemli şey yazılmamış bana göre..rapid ten herkes birşeyler indirmeden önce “acaba en sondaki link kırıkmı” diye düşünür ve emekler boşa gider.. işte greasemonkeyi kurup betiğinide eklerseniz..rapid linklerinin yanında herhangi birine ait rapid linkinin ölü olup olmadığını göreceksinz..

yorum alanı..