Google Analytics Kurulumu

Ücretsiz olarak kullanılabilecek en gelişmiş istatistik aracı Google Analytics’i kurmak çok basit. Desteklediği diller kapsamına Türkçe’yi de dahil etmesiyle herhangi bir yanlışlık yapma şansınız daha da düştü.

Google Analytics Kurulum Aşamaları

 • Google hesabı olmazsa olmazlar arasında.
 • Google Analytics anasayfasına giderek bu hizmeti kullanacağınıza dair kısa bir kayıt yaptırmanız gerekli.
 • İzleme kodu kayıt sırasında verilecektir. Verilen kodu “/body” etiketinden önce yerleştirin. WordPress kullanıcıları temalarının alt kısım kod sayfasında, Blogger kullanıcıları ise şablonlarının altında “/body” etiketini görebilirler.
 • İzleme kodu yerleştirilip kaydedilme işleminden sonra Google Analytics sayfasından bloğun izlenmesini doğrulama gerekli. “Durumu kontrol et” tuşu ile kodun doğrulanması yapılabilir.
 • İzleme kodu yerleştirme başarılı yapılmamışsa hata notu belirecektir. Yerleştirme başarılı ise kısa bir süre (bazen bir iki gün) içinde istatistik bilgileri tutulmaya başlar.

“Veriler alınıyor” yazısını Google Analytics sayfasında gördüğünüz an her şey yolunda gitmiş demektir.

15 comments

 1. teşekkür ederim.

 2. Çok güzel bir bilgi teşekkürler.Bende sitemde istatistiki bilgiler olarak google analytics kullanıcam.

 3. wordpress tabanlı blogum ama kodların hangisini nereye koyacağımı bilemedim.
  ftp den temaları ekliyoruz ya,yeniyim daha :((

 4. Google Analytics sayfasındaki kodu temanızın alt kısmına koymanız gerekli. WordPress yönetim alanından da kodu ekleyebilirsiniz.

 5. nasıl yönetim alanından yani tam olarak nereye?
  temadan kastınız css style sayfasıysa yaptım ama kontrolde yok eklenmemiş görünüyor.

 6. WordPress yönetim alanında ‘Tasarım>Tema Editörü>Alt Kısım’ sayfasını açtığınızda “/body” etiketinden önce kodu yerleştirip kaydetmeniz yeterli. İngilizce ise paneliniz, bahsettiğim sayfa temanızdaki ‘footer.php’ dosyası. Bu dosyaya Google’dan aldığınız kodu “/body” etiketinden önce yerleştirmelisiniz.

 7. bunu yaptım ama kaydet butonu yok
  “Yaptığınız değişiklikeri kaydetmeden önce dosyayı yazılabilir yapmanız gerekmektedir. Dosya izinleri ile ilgili rehber’e bakabilirsiniz.” var bende footer php yi değiştim kaydettim göya ama kontrol ediyorum eklediğim kodlar yok hala,yapamıcam galiba:((

 8. İzinleri değiştirmeniz gerektiğini belirtiyor. Bunun yerine daha kolay bir yol olarak ‘footer.php’ dosyasını indirip herhangi bir düzenleyici ile kodu dosyaya kaydederek sunucunuza gönderin. Aynı dosya olduğundan üzerine yazın.

 9. Hasan Yılmaz,
  Buradaki açıklaman sâyesinde, “Google Analytics”i başarıyla kurdum. Sağ Olasın!

 10. yeni bi tema kurmuştum. footer dosyasında şöyle karakterler görüyorum:
  ƒ(¼?.¹•#ïÑ Å ¶7¼kw_ÂJÛ¢:nü„åø@Úª¼kIU@Òò¾Âø@¶7¼kÖæ—mÎë8IZ‡ÍŸX

  dolayısıyla body etiketini bulamıyorum

  bunu nasıl çözebilirim :?

 11. @ bc

  Google Analyticator eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim. Eklentinin ayarlar sayfasında kodu otomatik ekleme seçeneği bulunuyor.

 12. İzleme kodunun doğrulamasını nerden yapacağız ?

yorum alanı..