Google Base

Google’ın herhangi bir veriyi google alanımıza aktararak hiçbir ücret ödemeden dünya ile paylaşmamıza olanak veren hizmeti, Google Base.

Bu yeni hizmet şimdilik 15 dosya çeşidini, en fazla 20 mb lık öğeler olarak google veritabanına aktararak kullanılmakta. Yeni bir web sitesi açmak zorunda değilsiniz, bir blog oluşturma zorunluluğunuz da yok. Google’ın hedefi en kısa yoldan öğeler halinde sizde varolan bilgiyi internet ortamına (google veritabanında depolayarak) aktarmak. Yayınlamanızdan birkaç saat sonra da google indeksine girmekte.

Yayınladığınız öğe veya öğeler google base’de ve ayrıca google’ın standart arama sonuçlarında da görüntülenebilecek. Kendi web sitenizdeki bilgiyi de öğe şeklinde ekleyebilmektesiniz. Ek olarak öğelerinizi “adwords” hizmeti ile de ilişkilendirebileceksiniz.

edit_itemm.jpg management_lgm.jpg recipes_searchm.jpg

Kullanım sayfaları da basit görünmekte. Herhangi bir google severin bir dakikadan az bir sürede sahip olduğu öğeyi paylaşması sağlanmış.

Bunlar google’ın yeni hizmetinin kullanıcı penceresinden bakıldığı zamanki yönü. Bir de işletme tarafından bakmaya çalışalım.

Google’da arı gibi çalışan yüzlerce zeki insan var. Durum bu olunca yeniliklerin ve hizmetlerin hızına yetişmek zor, buna mukabil amaçlar da düşünülmeli. Google neden böyle bir hizmet açtı?

Hizmet adına ve verdiğim resimlerde eklenen öğelerin bağlantısına dikkat ettiniz mi bilmiyorum. “base.google.com” ile başlayıp numaralarla değişkenlik göstermekte. Bir düşünün, sizin sahip olduğunuz birçok öğeyi burada paylaşıyorsunuz. Google zaten blogger ve youtube’u satın almış, arama geçmişinizi de kayıt altında tutuyor. Şimdi de herhangi bir veriyi kendi adı altında sunacak.

Larry Page, daha ilk google zamanlarında “Tüm interneti birkaç gün içinde indirerek bunu başaracağım.” diye düşünüyordu. Ancak öyle kolay bir iş değil. Yıllardır indiriyorlar ve devam edecekler. Google’ın bu hizmette ve genel olarak yaratmaya çalıştığı felsefe;

Data = Google

Bunu başarmaları da çok uzakta değil.

Bu fikirle bir arama yaptım. “google database” olarak siz de ararsanız karşınıza çıkacak ilk sonuç bu hizmet. Sizin her hareketinizi, tüm bilginizi kaydediyor.

Google karşıtı biri değilim. Birçok hizmetini severek kullanıyorum. Ancak bir şirkete bu denli bağlı olma ve onsuz yaşayamaz hale gelme fikirleri çok ürkütücü…

7 comments

  1. Son paragrafınıza tamamıyla katılıyorum.Google’ın hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığı neler kattığı ortada ama internet dünyasinin google tekelinin altına girmesi de hoşuma gitmiyor.

  2. Bu bana yazılım dünyasında Microsoft’un çıkışını hatırlatıyor. Şu anda dahi işletim sistemlerinin % 90’ından fazlası Microsoft’un tahminen.
    Aramalarımı Google üzerinden yapıyorum genelde; Google’ın bu aramalardaki payı da % 95 veya üzeridir.
    Üstüne kaliteli hizmetleri var, piyasada dostça davranan bir imaj sağladı. Ancak biraz daha temkinli olmak gerekli..

  3. Çok faydalı bir bilgi olmuş teşekkürler. Bu yazdıklarınızı rent a car sitemde uygulayacağım

  4. hocam bu yeni hizmetin bize artısı olacak mı? analictikin terine mi geldi yoksa artısı var mıdır? teşekkürler.

  5. hocam bu yeni hizmetin bize artısı olacak mı? analictikin terine mi geldi yoksa artısı var mıdır? teşekkürler.

  6. wadsf

yorum alanı..