Google reklamları kirlilik mi yaratıyor

İyi kötü bloglar yazılıp çiziliyor, “Madem yazıyorum neden para kazanmayayım?” sorusu hemen akıllara gelmekte. Kayda değer bir şey yapmışız gibi bir de gelir elde edeceğiz!..

Mavikurt‘u açmışken ben de koymuştum 3 parti metin ve görüntü reklamı. Sürekli de takip ettim insanlar nasıl davranıyor, değişkenlere tepkileri nedir diye?

Sonucunda Google reklamlarında etkili elemanlar daha net görüldü. Google’ın metin veya görüntü reklamlarından gelir elde etmek için; Bloğun teknik eksiği olmamalı, Google’ın indekslediğinden emin olunmalı, güncellik korunmalı, ziyaretçi trafiği arttırılmalı, içerik zenginleştirilmeli v.b.

Bu gereklerden ziyade düşünülmesi gereken bir konu daha var. Reklamların getirisi sayfalarınızda durmanın maliyetini karşılıyor mu? Maddi sonuçların yanında manevi değerler de önemli.

Eğer kayda değer maddi ya da manevi olumlu bir durum sağlanmıyorsa sayfanın seyir zevkini bozmaya ne gerek var?

8 comments

 1. Blog yazmak ciddi bir emek ve iş gücü gerrektiriyor. Birde kendi alan adınız ve hostinginizde işin içine giriyorsa maliyet işin içine giriyor. Google reklamları en azından maliyeti karşılıyor. Önemli olan düzgün bir sponsor bulmak. Bunun içinde iyi bir konu seçmek.

 2. Blog sahibi için reklamlar hosting ve domain bedelini karşıladığı sürece fazla problem yok. Ama İnternet genelinde düşününce aslında büyük bir problem. Her reklam açılışında Google sunucularından bilgisayarınıza indirilen pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js dosyası yaklaşık 15 Kb bir boyuta sahip. Çalıştırılınca da bu dosya boyutları birkaç Kb den başlayıp artan HTML dosyaları indiriyor. Yani bir sayfa açıldığında sadece bir reklamdan en az 15 Kb bant genişliğiniz gidiyor. Bunu İnternet genelinde sık ziyaret edilen sitelerde düşünelim. Bir gün içinde Google’dan megabaytlarca veri indiriliyor, grafik reklamları ise kim bilir kaç GB. Bu reklamların bir de yüzlerce site üzerinde olduğunu düşünün ve bunun dünya İnternet ağında oluşturduğu yükü düşünün. Günde kim bilir kaç Gb veya Tb veri Google nedeniyle İnternet ağını meşgul ediyor. Aslında o kadar da kötü değil. Google olmasa alternatif reklam kaynakları kullanılır ama Google’da show_ads.js dosyasının konumu sabit olduğu için bir tarayıcı birkez bu dosyayı aldıktan sonra önbellek özelliği etkin ise devamlı bu dosyayı çalıştırıyor. Eğer farklı sistemler kullanılsaydı her reklamcıdan her dosya ayrı ayrı indirilecekti (Bu da kendimi rahatlatmak için).

 3. kirlilik yarattığı gerçek.

  şahsen hindu minibüsü görünümlü sitelerden koşar adım uzaklaşıyorum…

 4. benim sayfamda reklam yok.ama olsaydıda konu ile ilgili reklamları tercih ederdim.çünkü bazen reklam diye görülen bir linke tıkladığımda derdime derman oluyor ne yalan söyliyeyim…

 5. Bence reklamlar gerçeken işe yarıyor.
  Amaaa şunuda ekleyeyim.
  diyelimki tarla sulamayla ilgili yazıdayız.
  Yazıya iliştirilmiş
  “abc sulama hizmetleri”, “damla sulama yöntemi”, “sulama konferansı” vs.
  şeklinde anlamlı reklamlar çıkarsa süper oluyor. ozaman reklam amaca hizmet etmiş oluyor.
  Reklamların yazı ile uyumu ve çıkan-çıkacak-çıkması gereken reklamların kontrolu site sahibindedir.
  Adam gibi optimize edilmiş sayfadaki reklamlara bence %90 tıklanır vede kullanıcılarında işi görülür.

 6. Siteniz günlük 50 ve yukarısı ziyaretçi alıyorsa Google adsense kullanabilirsiniz sitenizde. Google reklamlarını kullanmanız sitenizle Google bot arasindaki ilişkide bir avantaj saglayacaktir.

 7. Google yöneticileri her halde bu gidişata bir dur demek için yeni reklam programını duyurdu. Adsense for Mobile (Mobil Adsense), mobil web içeriği için hedeflenmiş bir reklam programı. (dinoege)

 8. Gördüğüm kadarıyla epey önce yazılmış bir makale; fakat google buna önlem almış gibi reklam politikaları o yıldan bu yıla bayağı değişiklik gösterdi.

yorum alanı..