Sosyal imleme izleri

Her site yüksek trafiğe sahip olarak sesini dünyaya duyurmak ister. Sosyal imleme sitelerinin de kendilerine göre tanıtım ve trafik çeken araçları var.

Ülkemizde öne çıkan 3 mekan var; Webiket, Oyyla ve Tusul.

Blog yazılarına, hemen ekleme, verilen puanları gösterme gibi kolaylıklar sağlarken içerik ekleme sırasında rahatsız edici bir özelliği var. Geri izlemeyi otomatik olarak tespit edip iz bırakıyor bu hizmetler. Bu üç servisin de kullanıcısı olarak, içerik eklerken bıktım bu geri izleme adreslerini silmekten.

Neden varsayılan olarak ayarlı ki bu geri izleme bırakma? Herhangi bir yararı olduğunu düşünmüyorum.

Hizmeti veren açısından bakarsak, içeriği okuyan kendi kullanıcısı ise geri izlemeyi takip ederek olumlu yönde puan verebilir. Geri izleme tam olarak amacına ulaşmış olur.

Eklenen içeriğin geri izleme yolu otomatik belirlensin ancak bunu kullanmak istemeyen de var. Bloglarda gezerken bazılarında “1, 2, veya 3 yorum var” görünce yorumları da okumak çoğu kişinin yaptığı bir iş. Bu yorumların geri izleme olduklarını görünce genellikle hemen kapatıyorum sayfayı.

Her yazıda birkaç tane geri izleme görmek kullanıcı için ne işe yarar ki?

7 comments

 1. Geri izleme, ilgili “izlere” tıklanarak o yazıya kolayca ulaşılması ve oy verilmesi için faydalı.

  Bunun yanında, size genel olarak katılıyorum. Geri izleme herkesin kullanmak istediği bir seçenek değil. Blog ayarlarınızda site bazlı yorum bloklama şansınız olsa da bu da iyi bir çözüm değil ve örneğin bu mesajın da size iletilmesini engelleyecektir.

  Bu konuyu değerlendirip bir çözüm yaratabiliriz sanırım (ör: geri izleme seçeneğinin kullanıcı ayarlarından aktifleştirilip/pasifleştirilmesi gibi). Eleştiri için teşekkürler.

 2. Merhaba Hasan,
  Tavsiyen uzerine bende oyyla ve tusulu kullandim ama hic de etkin olmayan bir arayuzleri oldugunu soylemem gerekiyor. platform yaratilmis ama sanirim kullanim kolayligi daha basarili olabilir.

 3. Geri izlemenin faydalı bir özellik olduğunu düşünüyorum ben. Örneğin sizin yazınızı bir başkası -sizin haberiniz olmadığında bile- eklerse geri izleme bağlantısı sayesinde haberiniz olabiliyor. Böylece yazınızı kim hangi sosyal imleme sitesine eklemiş kolayca görebiliyorsunuz.

  Bu arada “bıktım bu geri izleme adreslerini silmekten” demişsin. WordPress yorum onaylama ekranından silmeyi mi kastediyorsun? Eğer öyleyse, yazıyı imleme esnasında formda bulunan geri izleme kutusunu boşaltman yeterli oluyor. Ben öyle yapıyorum hep. O kutuyu boş bırakırsan WordPress’e geri izleme bilgisi gelmiyor.

 4. Bence de faydalı bir özellik “geri izleme”. Sadece sosyal imleme sitelerininkileri sevmiyorum.

  Boşaltmaktan bıktım. :)

 5. Merhaba,

  Sanırım daha önce haberiniz olmadı biz yaklaşık bir yıldır bagcik.com sosyal imleme servisini işletiyoruz. Bir ay önce yeni sunucuya geçtik ve daha dün servis genelinde optimizasyon yaptık, sistem oldukça hızlandı.

  Bağcık’ın en önemli özelliği teknolojisi değil kimlerin kullandığı, yani kaydedilen imlerin kalitesi. Davet sistemiyle ilgilenenler birbirlerini çağırdığı için oldukça bilinçli bir topluluk oluşuyor.

  Teşekkürler.
  burak

 6. http://www.diggtr.com teknoloji ağırlıklı haber linklerinin tavsiye oranına göre listelendiği bir site.Bence Türkiye’nin digg’i olma konusunda en yüksek şans verdiğim bir site…

yorum alanı..