İnternetsiz yaşamak

ABD’de yapılan bir kamuoyu araştırması, internet kullanıcısı Amerikalıların yarısının, 2 haftadan daha fazla internetsiz kalamayacaklarını ortaya koydu.

Araştırmaya katılanlar, seyahat rezervasyonları, dostlar ve aile üyeleriyle mesajlaşma ve ödemelerini yapma gibi kolaylıklar sağlayan internetin olmadığı bir hayatta ‘’kendilerini felçliymiş gibi hissedeceklerini’’ söylediler.

Araştırma, internetten sonra insanların telefon rehberleri ve gazete gibi ‘’eski haberleşme araçlarını’’ kullanmayı unuttuklarını veya bunları artık kullanmak istemediklerini de ortaya koydu.

 

Gerçekten de gün geçtikçe internete bağlanmamak elde değil. Dalıp gideriz zaman zaman, bir nevi transa sokar bizi. Arkadaşlıklarını internetten oluşturup yokluğunda boğulacak gibi olanlar da var. Paha biçilemeyecek kadar değerli bir bilgi hazinesi olduğu da söylenebilir. Ancak genel olarak internet yapabileceklerinizin kendi hayal gücünüzle sınırlı olduğu bir platformdur.

Sınırsız olan bu bilgi kaynağının kullanımı mümkün olduğunca kısıtlı kullandığımızın da farkında değiliz. Alışmışız uyuşukluğa, tepkisizliğe; kısaca maybaş olmuş çoğumuz bu yönetimin altında. Yine de musluktan damla damla içerek hayatta kalıyoruz. Birden kesildiğini düşünelim suyun. Kaç gün yaşarız? 3-5 gün, belki daha az. İnternet de aynı yeri alacaktır hayatımızda…

Bir cevap yazın