Kamp: İğneada (Limanköy civarı)

Limanköy, İğneada’ya yaklaşık 5 km uzaklıkta şirin bir köy; Balkanlardan gelen Türk göçmenler tarafından yaklaşık 150 sene önce kurulmuştur.

Limanköy Feneri ya da daha bilinen adı ile Fransız Feneri kamp alanımıza yürüyüş mesafesindeydi. 1866 yılında Fransızlara yaptırıldığı için Fransız Feneri olarak biliniyor.

Limanköy yakınında tanımlı ya da işletilen bir kamp alanı bulunmuyor. Ancak Beğendik tarafına doğru kıyı şeridi minik koylardan oluşuyor ve genel olarak bu bölge ağaçlık. Fenerden keşif yürüyüşüne başlayarak uygun bir alan bulduk.

Araçla ulaşım gayet kolay; Limanköy fener yoluna giriyorsunuz. Fenere gelmeden solda açık alanı görünce yoldan çıkın.

Arkamızda ağaçlık alan, önümüzde boş arazi ve deniz manzarası. Zaten bölgede ara ara taşlarla korunmuş ateş yakıldığı belli yerler var.

Belirttiğim gibi herhangi bir tesis yok burada. Su ve market ihtiyacı 1 km yakında Limanköy içindeki marketten temin edilebilir. Bataklık, çamurluk ya da dere falan da yoktu. Dolayısıyla sinek ve kurbağa sesi açısından gece rahat.

Ne Limanköy evleri, ne de 200-300 metre yakındaki kampçıların ışığı etki ediyor; Zifiri karanlık gece. Açık havaya denk gelirseniz yıldızlar çok güzel, kayan yıldızlar sıra sıra.. :)

Şansımıza yakındaki ağaçları budadıkları için çalı çırpı kupkuruydu; On numara bir kamp ateşimiz oldu.

Sonradan fark ettik ki yanına çadır kurduğumuz ağaçlık alan bir baykuş ailesine ev sahipliği yapıyormuş. 4 baykuşu aynı ağaçta hayvanat bahçesinde bile görmemiştim.

Alan denize yakın olduğu için yürüyüşe uygun. Kıyı şeridi ağırlıklı, feneri de kapsayan yaklaşık 8 km’lik sabah yürüyüşü iyi geliyor.

Denize girmek için limandaki küçük kumsala ya da İğneada’nın uzun sahiline gitmek araçla 10 dakika. İğneada sahilini öneririm, yoğunluk daha az olur limana göre.

Kamp alan sakinlik ve huzur arayanlar için süper. Ağaçlık bölgelerden gelen çeşitli kuş sesleri de oldukça dinlendirici. Ancak daha önce kamp tecrübesi olanlara öneririm, yeni kampçılar için uygun olmayabilir. Kamp ve yürüyüş oldukça keyifliydi, yakaladığım diğer anlar:

Limanköy kampı özet:

  • (-) Denize (plaja) yakınlık 1-2 km
  • (+) Ağaçlık kamp alanı
  • (+-+) Limanköy market 1 km
  • (+) Doğa yürüyüşüne uygun
  • (+) Dinlendirici, huzur verici bölge
  • (+) Temiz kalmış bölge, bulmak istediğiniz gibi bırakın :)

yorum alanı..