Film: Kaptan Fantastik (Captain Fantastic – 8,0 imdb)

Kaptan Fantastik, standart yaşam düzenine, eğitim sistemine aykırı girişiyle hemen farklı bir anlatım olduğunu gösteriyor. Yaşam alanı olarak ormanı ve çadırı tercih eden bir ailenin hikayesi. Sağlam bir sistem eleştirisi.

“Modern bir sanayi toplumunun görevi, şu anda teknik açıdan gerçekleştirilebilir olan bir şeye, yani gerçekten üretip yaratan, bizzat denetledikleri kurumlar içinde sınırlı hiyerarşik yapılarla, mümkünse hiyerarşiyi tamamen ortadan kaldırarak yaşamlarını özgürce sürdüren insanların özgür ve gönüllü katılımlarına dayanan bir topluma ulaşmaktır.” Noam Chomsky

Film içinden..

Çocuklar herhangi bir eğitim kurumuna kayıtlı değil. Öğrenimlerini babanın günlük hayatta çocuklara verdiği görevler oluşturuyor. Görevler çok çeşitli. Tırmanma, spor, avcılık, hayatta kalma, okçuluk gibi fiziksel beceri gerektiren görevler dikkat çekici. Görevler uygulanırken aynı anda değerlendirmelerde bulunuyor çocuklar.

Kitaplardan öğrendikleri ile yine ayrı bir sınav oluyorlar. Ancak bu sınavlar ezbere bilgiden ziyade kişisel yorum gerektiriyor.

Ormanda yaşam devam etse de tamamen mevcut sistemden ayrışmak mümkün değil. Yaptıkları alet edevat ne varsa satılıp ihtiyaç duyulan eşyalar alınıyor.

Annenin ölümü ile macera başlıyor ve medeniyet ile buluşma gerçekleşiyor. Sistemin içinde olan bizler gibi sıradan insanlar için böyle bir aileyle buluşmada nasıl gariplikler olabilirse oluyor.

Son sahnede devam filmi için açık kapı bırakılmış görünüyor, umarım olur.

Kaptan Fantastik
Kaptan Fantastik, günümüz medeniyeti içinde ütopik bir düzenin kurulmaya çalışılması ile neler yaşanabileceği görülebiliyor. Bir taraf için sıradan olan diğer taraf için sıradışı olabiliyor. Bu ütopik hayatı göstermekle bize sıradan gelen davranışların dışarıdan bakıldığında ne kadar saçma olduğu, eğitim sistemimizin ne kadar yetersiz kaldığı, paraya ne kadar bağlandığımız, gereksiz kişilere gereksiz önem atfettiğimiz anlaşılıyor.

Kaptan Fantastik’ten altını çizdiklerim:

  • Faşist: Büyük işletmelerle bunların totaliter ve tek partici diktatörlerince desteklenen milliyetçi, saldırgan tipler.
  • Sözlerimizle değil hareketlerimizle tanımlanırız.
  • Kimse büyülü bir şekilde gelip seni kurtarmayacak sonunda.
  • “İlginç” geçerli bir kelime değil.
  • Noam Chomsky günü
  • Ne yapıyorsunuz çocuklar? – Yıldızların altında uyuyacağız.
  • Burada yarattığımız şey insanlık tarihinde eşi benzeri olmayan bir şey olabilir. Plato’nun Devlet’inden bir cennet yarattık. Çocuklarımız birer filozof kral olacaklar. Bu beni tarif edilemez biçimde mutlu ediyor.
  • “Umudun olmadığını farz ederseniz umudun olmayacağını garanti edersiniz. Özgürlük için bir içgüdü olduğunu, şeyleri değiştirme fırsatları olduğunu farz ederseniz, o zaman daha iyi bir dünyanın yapımına katkıda bulunma ihtimaliniz vardır.” Noam Chomsky
  • Her günü son günün olabilirmişçesine yaşa. Her şeyiyle yaşa. Maceraperest ol, cesur ol; Ama tadını çıkar, hemen geçiyor.

yorum alanı..