Komplo teorisi: İnternet sansürü kısırdöngüde

Birçok internet sitesinin kapatılmasının ardında yatan ne?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e yapılan hakaretler Youtube sitesine erişimin engellenmesinin en önemli sebebi.

Ancak burada komik bir durum var. Söz konusu videoları izleyebilir durumda olan sadece biz değiliz! Yetkililerin yapabileceği en mantıklı hareket içeriğin siteden kaldırımasını talep etmek.

Uygulanan ne? Site yetkilileri ile temasa geçmeden erişimi engellemek.

Kaybeden taraf kim? Durum ortada.

Yasak

İçeriği hazırlayan kişinin kullanıcı adına bakıyoruz bir çağrışım var mı diye. Bunu kim buraya koyabilir diye sorduğumuzda kendimize akla ilk gelenle ilgili bir kullanıcı adı görüyoruz. Ancak bu kullanıcı adını herhangi birinin alabileceğini unutmamak gerekir.

Yasalardaki boşluklar da etkili bu konuda. Özellikle internet yasaklarını kolaylaştıran kanundan sonra bu erişim engelleri bir çocuk oyununa döndü. Sadece Youtube değil engellenen birçok site var.

Değiştirilen yasa daha kolay yasak koymak için mi hazırlandı?

Yasada bulunan açıklar ile yürütmede yapılan yanlışlıklar tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Engelleme sebebini oluşturan içeriği hazırlayanlar ile engel koyanlar aynı amaca hizmet edenler olabilir mi?

4 comments

 1. Bir tür eziklik. Bir kahvehanede oturuyorsunuz ve ortamdaki en çapulcu kişi size edepsizce bir şey söylüyor, siz de koca kahvenin ortasında o kadar insan varken kulaklarınızı tıkıyorsunuz. E siz hariç herkes duyuyor tabi söylenilenleri… Bir de, söylediği şeyler saçmasapan.

  Kendini bilmezin birisi, yaşadığımız dünyayı bilmeyen birisi çıkıyor, bırakın sizin saygı duymanızı, tüm dünyanın saygı duyduğu bir değerinize küfür ediyor, siz de tüm dünyaya kulaklarınızı tıkıyor gözlerinizi yumuyorsunuz. Daha önemlisi, dünyada koskoca duran bir değeriniz varken ve iki çapulsuzun sözüyle bir rüzgâr bile hissetmesi imkânsızken, siz o iki çapulsuzun edepsizce sözlerini umursuyorsunuz ve dükkan gibi, kapatılınca görünmeyeceğini sandığınız interneti de engellemeye çalışıyorsunuz.

  Bunları yapanlar, yani bu tip videoları koyanlar, yorumları yazanlar ile ülkemizde bu sitelere erişimi engelleyenler tabiki aynı amaca hizmet etmiyorlar. Ama aynı sonucun doğması ihtimaline hizmet ediyorlar.

  Amaç bu sitelere ceza mı vermek? Dağ dağa küsmüş dağın haberi yok…
  Amaç senin ülkenin insanlarının bunu izlemesini mi önlemek? İzlese görse ne olacak? En değer verdiği inancına saldırmaya çalışan adama kim “aa hakkaten de dediği gibiymiş” deyip inanır?

  Ah güzel devletim ne boş işlerle uğraşıyor… Madem orada tek bir içerik var hakaret dolu, sadece o içeriği engellemek teknik olarak zaten yapılabilir bi’şey… Hadi engellemedin, bu adamlar bu videolarla beni saflarına çekecekler mi zannediyorsun, veya sana hakaret dolu videoları engellediğinde, senin egemenlik alanının dışarısındakiler bunları görmeyecekler mi, okumayacaklar mı?

  Blogspot servisindeki bir blog’a ceza verip engellemek iste, tüm blogspot servisini engelle, tüm wordpress’i engelle, tüm youtube’i engelle, ne güzel mis gibi mantık dolu çözümler…

  Açıkçası bir şeyi sansürlemek daha çok yaptığı şeyi gizlemek için gösterilen bir davranış gibi duruyor…

 2. Yasada bulunan açıklar ile yürütmede yapılan yanlışlıklar tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor….katılmamak elde degil.

 3. Uygulanan ne? Site yetkilileri ile temasa geçmeden erişimi engellemek.

  Türkiye, önce aynen bunu yapıyor; ancak YouTube içeriği kaldırmam, ama Türkiye’de izlenmesini engellerim diyor. Bu durumda Türkiye engellemekten başka bir şey yapamıyor.

  İnsanın sinirlenmemesi elde değil; iyice araştırmadan bir iddia ortaya atmasak, insanları galeyana getirmesek daha iyi olmaz mı?

 4. Yazıyı iki sene önce hazırlamıştım. O zamanın uygulaması bu yöndeydi. Ancak sonradan iletişim kurulmaya başlandı, ona itirazım yok.

  Yine de belli başlı site yöneticileriyle iletişim kurmanın dışında çoğuyla görüşmeden engelleme yapıldığını düşünüyorum.

yorum alanı..