Likya Yolu: 10. Gün, Gelemiş – Patara – Pınarkürü – Delikkemer – Kalkan

Likya Yolu yürüyüşünün onuncu gününde Gelemiş’ten başlayıp kıyıya paralel şekilde Kalkan’a kadar yaklaşık 20 km yürüyeceğim.

🥾 Yürüyüş Zamanı

Gelemiş, Patara antik şehrine hemen bitişik bir yerleşke. Yürüyüş başlangıcını Patara içinden yapan rotalara da rastlayabilirsiniz. Ancak başlangıç için bence uygun değil, çünkü sıcak bir gün ise yol zorlayabilir.

Patara için ayrı bir günde birkaç saatlik bir gezi belki de en güzeli. Antik binalar geniş bir alana yayılmış durumda. Ayrıca bu gün içinde Patara kum tepelerinin ve sahilinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ben böyle yaptım.

Toprak yol ve patika karışımı bir çıkış ile yürüyüş başlıyor. Sabah saatleri olduğundan nispeten gölgedeyim.

Üst noktalarda arkanıza bir bakın derim ara sıra. Patara antik şehri, sahilin sonuna kadar olan bölüm ve sera denizinin bir kısmı karşınızda. 3 gün önce bulunduğum Patara sahilinin diğer ucu zar zor seçiliyor.

Tepeyi aştıktan sonra gerçekten Kalkan tarafındaki manzara gerçekten çok güzel. Bu alanda kamp yapmak için de uygun birkaç düzlük bulunuyor. Yürüyüş haritamda net konum alabilirsiniz.

Likya Yolu’nda çevresine meydan okuyan çokça ağaç gördüm. Kayalıkların içinden çıkmış bu ağaç en etkileyici olanlarından biriydi. Etrafındaki tüm zorluklara rağmen büyümüş, yeşermiş ve yaşamaya devam ediyor.

Bugün yalnız da değildim ayrıca. Gelemiş’ten itibaren kayalık geçiş bölgesine kadar benimle yürüyen, denize giren, çamur banyosu yapan bir ak gezen vardı. :)

Delikkemer’e kadar yol ağırlıklı olarak toprak, biraz da asfalt şekilde devam ediyor.

Herhangi bir gölgelik yürüyüş yeri yok. Benim gibi sıcak bir güne denk gelirseniz hem yorgunluk hem de su ihtiyacınız yüksek olacak.

Yolda herhangi bir su kaynağı görmedim. 32-33 derece sıcaklık için 4-5 litre su tüketimi düşünülebilir.

Sıcak ve toprak yollara rağmen yürüşün en güzel yanı yeşilin ve mavinin buluştuğu manzara çoğunlukla eksik olmuyor.

Yolun orta noktalarında da kıyıya yakın geçerken birkaç tekne direği dikkatimi çekti. Yaklaşıp bakınca da minik bir sahil gördüm. Bu sahile inmeden de hemen üst kısımda bir çadır platformu da mevcut.

Dayanamadım, o sıcakta sahile indim. Yaklaşık 2 saat deniz ve yemek molası verdim. Yürüyüşlerde böyle şirin koylara, sahillere denk gelirseniz kendinize bir ödül verin mutlaka.

Mola sonrası Delikkemer’e kadar toprak ve asfalt karışık yoldan devam. Delikkemer’in güzel duvar örgüsünü gördükten sonra patika biraz sıklaşarak devam ediyor.

Kalkan’a 2-3 km kala yürüyüş, kayalık bir geçiş ile devam ediyor. 17 kg sırt çantası, yol ve sıcak yorgunluğu ile bu kayalık geçiş beni biraz zorladı. Buralarda pek fotoğraf çekemedim çünkü sürekli bir yerlere tutunmak zorundaydım.

Bu kayalık kısımlar cidden düz yol yürüyüşçülerine göre değil. Geçilemeyecek bir durum yok tabi ancak çok dikkatli olmak gerekli.

Kayalık geçişi sonrası çoğunlukla taşlık patika Kalkan girişine kadar devam ediyor.

🏕️ Konaklama

Kalkan’a girdikten sonra ilk markete kadar yürümeye devam ettim. Maden suyu ve soğuk su takviyesinden sonra kalkamadım, kendimde kalkacak istek de bulamadım. :)

Burada belli bir konaklama planım yoktu. Planım merkeze geldikten sonra Tripadvisor yorumlarına bakarak kalacak bir yer bulmaktı. :D

Üzümlü, Kalkan’a pek uzak değil. Aklıma ilk olarak iki gün önce kaldığım Villa Lapaz Esintisi geldi. Transfer ücretini de konaklamaya dahil ederek yine misafirleri oldum.

Likya Yolu’nda pansiyon/oda/motel gibi bir yerde kalacaksanız transfer yardımı isteyebilirsiniz. Bu tarz transfer olasılıklarını sormaktan çekinmeyin derim. Uygun bir ücret pazarlığında her iki tarafın da faydasına olabiliyor.

📝 Likya Yolu – 10 – Gelemiş – Patara – Pınarkürü – Delikkemer – Kalkan (26.09.2019) Yürüyüş Notlarım:

🏞 10. gün Gelemiş – Pınarkürü – Delikkemer – Kalkan: 20 km 590 mt çıkış 510 mt iniş ile kapandı. (Toplam 143 km)

💧 ❗ Bu etapta su kritik. Hiç şu kaynağı göremedim. 4 lt ile başlamama rağmen sonları idareli kullandım. 5 lt daha uygun olurmuş. Sıcaklık 32 derece.

⚠️ Gölge alan pek yok. Neredeyse yolun tamamı güneş altında.

🚜 Yol ortalarında bulunan Gerenlik plajına kadar yol toprak taş karışık. Patika değil.

🏖 Rota bu koyun hemen yanından geçiyor. Tekne turlarının duraklarından biri. Yola erken çıkınca 1-2 saat deniz molası verilebiliyor. .

💩 Teknelerden inenler burayı çamur banyosu için kullanıyor daha çok. Komik manzaralar çıkıyor. :)

🗺 Bu koy sonrası asıl sıkıntılar başlıyor. Delikkemer e kadar toprak ve asfalt yol ile çıkış.

🗻 Delikkemer sonrası en büyük sıkıntı, kayalık ve sık maki bitki örtüsü. Kayalık kısım cidden teklikeli, azami dikkat istiyor. Adımınıza tutunduğunuz yere dikkat. Bazen saf kaya tırmanışı inişi yapılıyor.

🛑 Bu kayalık kısım 17 kg yük ile oldukça zorlayıcı ve yorucu oldu. Lay lay lomcular bu parkura hiç girmesin!.

🧭 GPS Rota – 🗺️ Konum Bilgisi:

Güncel gpx rotasını takip etmenizi öneririm. İzlediğim rota ve işaretler bazı bölgelerde uyumsuzdu. Güncellemeler gerçekleşmiş olabilir.

Likla Yolu yürüyüş notları

👣 Güzergâh 👣

Sonraki gün: Likya Yolu: 9. Gün, Üzümlü – Akbel – Delikkemer – Gelemiş

Sonraki gün: Likya Yolu: 11. Gün, Kalkan – Sarnıçbaşı – Bezirgan – Sarıbelen

yorum alanı..