Likya Yolu: 8. Gün, Xanthos – Çavdır – Çayköy – Üzümlü

Likya Yolu yürüyüşünün sekizinci gününde Xanthos antik şehrinden başlayıp, seraların etrafından bir yay çizerek Üzümlü’ye ulaşacağım.

🥾 Yürüyüş Zamanı

Xanthos antik şehri yukarı kesimindeki düzlükten Çavdır’a kadar olan kesim asfalt. Bazı kesimlerde yol kenarında patikalar oluşmuş. Bu bölgeler biraz rahatlatıyor.

Çavdır küçük bir yerleşim yeri. Çavdır’dan çıkarken Likya Yolu mezarlığın içinden geçiyor. :) Mezarlıktaki çeşmeden su tazelenebilir. Duvardan atlayıp yola devam.

Bazen toprak yol, bazen de patika ile yol devam ediyor. Bu kesimler açıklık, güneşli günlerde terletici gerçekten. Patikalar sırttan devam ettiği için Patara sahili ile aranızda resmen bir sera denizi uzanıyor.

Bazı patikaların eski zamanlarda su kanalı işlevi gördüğünü fark edebilirsiniz. Biraz ileride de su kanalı devamlılığı için yapılan bir köprü karşınıza çıkacak. Bu tarihi köprüde durup birkaç hatıra kaydedin.

Yürüyüş yolu Çayköy’ün üst kısımlarından geçiyor. Buradaki cami son su kaynağı. Cami sonrası işaretler kayıp biraz. Su kanalını bulun ve kanal boyunca devam edin.

Su kanalı bölümü keyifli, ağaçların gölgesi kanaldan akan su ile serinletici gerçekten.

Su yolunun sonu bitkiler çok sıklaşmıştı. Budama yapılmamışsa bol çizik kaçınılmaz. Karmaşadan çıktıktan sonra sağ üst kısımda bulunan yola çıkmak gerekiyor.

Yolun az ilerisinden ormana dalarak hafif bir çıkış başlıyor. Ara ara sera denizi manzarasından sonra varış yeri Üzümlü ve bugünkü yürüyüşüm bitiyor.

🏕️ Konaklama

Üzümlü’de uygun bir yerde kamp kurmayı planlamıştım. Ancak yolda iki tabela gördüm; Gazkesmez Kamp ve Villa Lapaz Esintisi.

Kamp alanı yüksek ücret çekti. Villa sahibi ise herhangi bir şey söylemedi “Gelin görün, sonra konuşuruz.” gibi yaklaştı. Mekan villa olunca pek arayasım gelmemişti açıkçası. :)

Üzümlü’de merkeze inip güzelce bir karnımı doyurunca villaya gidip merakımı giderdim. Kampın istediği ücret 120 TL yüksek idi ama aynı ücrete burası için anlaştım, kahvaltı ve akşam yemeği dahil. Günlük bütçemin üzerinde idi ancak havuzlu bir villa sonuçta.

Villa Lapaz Esintisi, aile işletmesi, güleryüzlü sahipleri var. Yemekler çok lezzetliydi. Yürüyüş sonrası havuz keyfini tarif edemem.

Daha da güzeli villanın terasından günbatımı manzarası..

Patara gezisi için Gelemiş’te 2 gün kalmayı düşünüyordum. Bir günü buraya çektim, tazelendim, şarj oldum. (Kalkan’ı da sayarsam toplamda 3 gün buradaydım.)

📝 Likya Yolu – 08 – Xanthos – Çavdır – Çayköy – Üzümlü (23.09.2019) Yürüyüş Notlarım:

🏞 8. gün Xanthos – Çavdır – Çayköy – Üzümlü: 12.8 km 380 mt çıkış 140 mt iniş ile kapandı. (Toplam 108.2)

🗺 Manzara genel olarak sağda seralar, sera denizi resmen. Etrafında yay çiziliyor.

🛣 Çavdır a kadar yine asfalt sıkıcı bir yol. Çavdır dan çıkışta yol mezarlığın içinden geçiyor, şaşırmayın. :)

✅ Çavdır sonrası toprak yollarla karışık patikalar var. Altuğ Şenel @yuruyenkisi nin Likya rotaları bazı yerlerde güncellenmiş. Biraz iyileştirmeler var.

🚰 Çayköy son su kaynağı, camiden tazelenebilir.

⁉️ Çayköy çıkışı cami sonrası biraz işaret karmaşası var. Navigasyona da göz atmak faydalı. Su yolunu bulup takip etmek gerek.

👌 Su yolu patikası şimdiye kadarki tek örnek, keyifli. Sonlarında yeşillikler sıklaşmış, işaretleri görmek zorlaşıyor.

🙃 Üzümlüye girince sokakta bi dayı iki salkım üzüm ikram etti. Batarya doldu yeniden.

💧 Su tüketimi 4 lt civarı idi. Su sıkıntısı pek yok. Başlangıç 1.5 lt olsun yeterli.

🧭 GPS Rota – 🗺️ Konum Bilgisi:

👣 Güzergâh 👣

Önceki gün: Likya Yolu: 7. Gün, Pydnai – Özlen – Letoon – Kınık – Xanthos

Sonraki gün: Likya Yolu: 9. Gün, Üzümlü – Akbel – Delikkemer – Gelemiş

yorum alanı..