Faralya - Kelebekler Vadisi

Likya Yolu: 2. Gün, Faralya – Aktaş – Kabak Koyu

Likya Yolu ikinci gün yürüyüşünde Faralya sonrasında Aktaş üzerinden Kabak Koyu rotasını tercih ettim. Sahil rotası olması sebebiyle hem bol deniz manzarası var, hem de deniz molası vermeye uygun yerler.

Faralya seyir noktasında kurduğum kampta, deniz üzerinden gün batımı keyfi yaptıktan sonra yandaki Trabzonlu arkadaşlarla güzel bir sohbetimiz oldu.

Sabahleyin de Kelebekler Vadisi manzarası seyirlik. Bu manzarada akşam yemeği ve kahvaltı keyfini mutlaka yapın.

Yürüyüş başlangıcını Kelebekler Vadisinin güney tarafı boyunca adımlayarak yaptım. Bu kısımlarda da yer yer kamp alanları mevcut. Vadiyi farklı açıdan görmek isteyenler erzakını tamamlayıp kamp atabilir. Faralya’da marketler mevcut.

Aktaş, adını beyaz renkli kayalıklardan alıyor. :) İskele kısmından rahatça denize girilebilir. Ancak ben biraz daha ileride kayalıklar içinde molamı verdim. Buralar tenha, yalnız olabiliyorsunuz. Tek sıkıntı deniz dalgalı ise sudan karaya çıkmak kayalık sebebiyle biraz zorlayabilir.

Sömbeki Burnu tarafında da deniz molası verilebilir. İskelesi var. Buradaki koya Aktaş’tan bir km sonra ulaşılabilir, rota üzerinde.

Kabak Koyu, oldukça popüler bir tatil yeri. Birçok tesis mevcut, ister çadırınızla kalın, ister bungalovlarda konaklayın.

🏕 Benim tercihim çadır ile Kök Kamp oldu. Akşam yemeği ve kahvaltı dahil günlük 100 TL idi. Yemekler çok lezzetli ve açık büfe. 🏖 Havuz da var ama değerlendirmeye zamanım kalmadı. :)

💥 Kamp alanının yemek servisi yapılan ortak dinlence bölümünde, gece yıldız manzarası ile soğuk içecek tavsiye ederim; Başka bir etkinliğe katılmazsanız tabi.

Likya Yolu – 02 – Faralya – Aktaş – Kabak Koyu (17.09.2019) Yürüyüş Notlarım:

🏞 #likyayoluyürüyüşü 2. gün Faralya – Aktaş – Kabak: 9.9 km yi 310 mt çıkış ve 410 mt inişle tamamlandı. (Toplam 23.5 km)

👣 Kabak koyu üzerinden Alınca’ya olan rotayı yürümüştüm. Tercihim alternatif rota, Kelebekler Vadisi çevresini dolaşıp Aktaş sahiline inip Kabak koyuna geliyor.

🏞 Ağırlıklı olarak dar ve taşlık orman içinden güzel bir rota. Kıyılardan gittiği için de bol manzaralı. .

⛰ İnişler çıkışlar kısa mesafe olmasına rağmen biraz zorladı. Taşlık ve merdiven vari iniş-çıkış. Tek olumlu yanı ilk güne göre gölgesi daha çok.

💧 2 litre su ile başlamak yeterli. Aktaş’a yaklaşırken su tazelenebilir . .

🌊 Aktaş’ta deniz molası iyi geliyor. Kıyı şeridi kayalık. Küçük bir bölgesinden normal insan gibi denize giriliyor.

🏕 Kabak koyu popüler bir yer olduğu için her zevke göre kamp alanı ve market bulunabilir.

https://www.instagram.com/p/B2hpAuYBP4a/

Likya Yolu - 02 - Faralya - Aktaş - Kabak Koyu

Önceki gün: Likya Yolu: 1. Gün, Ovacık – Kirme – Faralya

Sonraki gün: Likya Yolu: 3. Gün, Cennet Koyu – Burguncuk Koyu – Kabak Koyu

yorum alanı..