Burguncuk Koyu

Likya Yolu: 3. Gün, Cennet Koyu – Burguncuk Koyu – Kabak Koyu

Likya Yolu, 3. gün yürüyüşünde standart dışı bir rotam var, hedef Cennet Koyu ve Kalabantia. Kampta tanıştığım güzel insan @selimguneyy ile bu sefer yoldayım.

Kök Kamp‘ta lezzetli ve manzaralı (açık büfe) kahvaltı sonrası yola koyuluyoruz. Son su takviyesi Kabak içindeki marketten de yapılabilir.

Kabak sahili sonrası sert sayılabilecek bir çıkış var. Daha bir ay yürüyeceğim için sırt çantası yükünü kamp alanında bırakmadım. Biraz zorladı burası. Çıkış sonunda Alınca tabelasının da bulunduğu çıkıntıdan manzara çok güzel.

Kalabantia yönünde devam ediyoruz. Burguncuk Koyu’nu geçip Cennet Koyu’na geldiğimizde Kalabantia’ya gitmekten vazgeçiyoruz. Çünkü saat geçmeye başlamıştı ve rotada su kaynağı olmadığı için pek de susuz kalmak istemedik.

Cennet Koyu, ilk deniz durağımız. Buraya karayolu ulaşımı yok. Ya bizim gibi yürüyeceksiniz ya da tekne ile geleceksiniz. Kamp yapılabilecek alanlar var. Medeniyetten uzak, plajı Kabak’tan büyük gibi göründü, tam kafa dinlemelik.

Burguncuk Koyu, ikinci deniz molası durağımız. Burası özel bir cep plajı gibi. Buraya bakan yakında tek bir kamp alanı var. Bu koyun içinden çıkan bir kaynak vardı sanırım. Su çok berrak, çıkmak istemiyor insan.

Kabak Koyu‘nda gün batımını izlemek son hedefti. Tam zamanında, biraz da deniz keyfi yaparak yürüyüşü sonlandırdık.

Alternatif yürüyüş rotalarından biri burası ancak zamanınız varsa birbirinden güzel bu 3 koyda deniz keyfini bir deneyin.

Likya Yolu – 03 – Cennet Koyu – Burguncuk Koyu – Kabak Koyu (18.09.2019) Yürüyüş Notlarım:

🏞 #likyayoluyürüyüşü 3. gün Kabak Kök Kamp – Burguncuk Koyu – Cennet Koyu – Kabak Koyu: 9.5 km 430 mt çıkış 510 mt iniş ile kapandı. ( Toplam 33 km )

🌍 Tam olarak Likya yolu rotası değil ancak ek olarak güzel koylar için @selimguneyy ile keyifli bir yürüyüş oldu.

🌊 Güzergâhtaki 3 koy da birbirinden güzel. Ancak sıralamam: 1 Burguncuk koyu (Küçük ve zor erişim, koyu rezerve etmişim havası vardı, kamp atılabilir), 2 Cennet Koyu (geniş sahil, kamp atılabilir) 3 Kabak koyu

🏝 Rota ağırlıklı olarak koy ve deniz manzaralı. İniş çıkış basamak tarzı kayalık, ağırlıklı zorlayabilir. Yağmurlu hava çok tehlikeli. Dar patika ve uçurum kenarları sıklıkla karşınıza çıkıyor.

💧 Su kritik, bölgede su kaynağı göremedim. Günübirlik Kabak başlangıç ve sonlu rotada su Kabak’tan alınmalı. 4 lt yeterli oldu.

🔥 Dönüşü de Kabak koyunda gün batımına denk getirin derim. .

💥 Bu koylara Kabak Koyu’ndan tekne ile erişim de var. Yerse yürüyüşle yemezse tekneyle tadını çıkarın.

https://www.instagram.com/p/B2kVDtEhxaL/

Not: Sahilden kamp alanına dönüş olan yaklaşık 1 km görünmüyor rota kaydında.


Önceki gün: Likya Yolu: 2. Gün, Faralya – Aktaş – Kabak Koyu

Sonraki gün: Likya Yolu: 4. Gün, Kabak Koyu – Aladere Şelaleleri – Alınca

yorum alanı..