Likya Yolu: 7. Gün, Pydnai – Özlen – Letoon – Kınık – Xanthos

Likya Yolu yürüyüşünün yedinci gününde Özlen’den başlayıp, seraların tam olarak ortasından ilerleyerek Xanthos antik şehri yakınlarındaki kamp alanına yürüyeceğim.

🥾 Yürüyüş Zamanı

Bu güzergahı çekilebilir kılacak olan yerler benim açımdan Letoon ve Xanthos antik şehirleri idi.

Başlangıçta neredeyse kıyıya paralel şekilde okaliptus ağaçları arasından giden toprak yolun dışında tüm yolu kaldırım ve asfalttan yürümek zorundasınız. Bu sebeple birçok kişi bu etabı atlayabiliyor.

Yolda herhangi bir çekicilik olmamasına rağmen asfalt ağırlık bu yolda kendimi denemek istedim. Sonuç olarak mümkün mertebe bir daha asfalt yolda yürümeme kararı aldım. :)

🏛️ Letoon Antik Şehri

Şair Ovidius’un anlattığı bir öyküye göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulmuştur. Kentte en eski yerleşim izleri MÖ 7. yüzyıla kadar gider. Kalıntılar ve ele geçen kitabeler buranın dinsel ve politik bir alan olduğunu göstermektedir. Ören yeri merkezinde yan yana üç tapınak bulunmaktadır. Bunlardan en kuzeydeki Leto, ortadaki Artemis, güneyindeki Apollon’a adanmıştır.

Letoon ise “leton’nun Yeri” manasına gelmektedir. Anadolu yerli dilinde “hanımefendi” anlamındaki Lewuda’nın Helen dilindeki söyleniş biçimidir.

🏛️ Xanthos Antik Şehri

Likya’nın dini ve idari merkezidir. Kaynaklara göre M.Ö. 545’te kenti kuşatan güçlü Pers ordusuna karşı kahramanca karşı koyan Xanthoslular, çaresiz kalınca kendi kadın ve çocuklarını öldürüp evlerini yaktıktan sonra intihar saldırılarıyla yok olup gitmişlerdir. O sırada kentte bulunmayan 80 alie dışında kurtulan olmamıştır.

Yürüyüş botları ve kamp yükü dolu sırt çantası ile asfalt yürümenin sonunda sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bugünün akşamında ayaklar şişerek en az bir numara büyüdü, 3-4 bölgede su toplaması gördüm ve çanta ağırlığından dolayı da sırt ağrısı ile günü kapattım.

Likya Yolu bitişine kadar da bir etabın başına ya da sonuna asfalt denk geliyorsa şansım var ise bu kısımları yürümedim. Asfalt yürüyüşü Likya Yolu üzerinde genel olarak anlamsız.

Ayrıca gün sonunda durak hatası yaptım çünkü tam olarak nerede kamp kurabileceğimi bilmiyordum. Kınık’a git-gel sebepli 1-2 km fazladan yürüdüm.

🏕️ Konaklama

Bu etabı yürüyüp sonrasında Çavdır, Çayköy istikametine devam edecekseniz Xanthos öncesi Kınık merkeze uğrayın. Merkezde lokanta, market var. Yemek ve su ihtiyaçlarını giderdikten sonra Xanthos gezisi yapılabilir ve Xanthos’un biraz yukarısında uygun kamp düzlüklerine devam edilebilir.

Konaklamaya bağlı olarak güzergah değişebilir tabi. Kınık’ta pansiyon var mıydı hatırlamıyorum, kamp kuracağım için araştırmadım. Xanthos yukarısındaki düzlüklerde kamp attım.

📝 Likya Yolu – 06 – Pydnai – Özlen – Letoon – Kınık – Xanthos (22.09.2019) Yürüyüş Notlarım:

🏞 7. gün Pydnai – Letoon – Xanthos : 21.8 km 210 çıkış 110 iniş ile kapandı. ( Toplam 95.4 km)

🛣 Bugünkü yolun biraz sıkıcı geçme ihtimali vardı. Ancak asfalt kısım bitirdi. Sonraki etaplarda asfaltları araçla geçmenin yoluna bakacağım çünkü Likya yolu için cidden anlamını yitirmiş bu yollar. .

😐 Genel olarak yol düz. Kıyı şeridindeki ağaçlık bölge sonrası yürümeye gerek yoktu. Sera ların içinden devam ediliyor , yarım saat sonra sıkıcı.

🛵 🤯 Yolda aşırı motorsiklet var. Hızlı ve önüne bakmadan kullanan lar çarpmasın. Ayrıca bu kişiler cep telefonuyla da konuşabiliyor :) Dikkat.

🏛 Letoon ve Xanthos antik şehirleri bu etapta. Günü kurtaran ikili. Letoon Likyanın dini merkezi, Xanthos ise başkentlik yapmış şehirlerinden biri.

🏛 Antik şehirlerdeki mimari disiplin muazzam. Öncekiler de düşününce şimdiye kadar kötü mimaride bir şehir görmedim. Günümüz yerleşkeleri ile bire bir zıtlık var.

🙃 Yemek faslı Kınıktaydı. Suyu sürahi ile veren yerleri iyidir :) Nasıl yemek yediğimi gördükten sonra çayımı bitiremeden kapatıyoruz dediler :))

💧 Su tüketimi 5 lt yi geçti. Su sıkıntısı pek yok. Başlangıç 1.5 lt olsun yeter takviye için.

🏪 Yerleşim bölgelerin de her türlü market var. Kınıktada akşam yemeği için birkaç seçenek mevcut. .

🏕 Kınıkta herhangi bir kamp alanı göremedim. Kamp yerim Xanthos antik şehrinin arkasında kalan düzlükler. Şehrin içi değil yasak zaten. :)

🧭 GPS Rota – 🗺️ Konum Bilgisi:

👣 Güzergâh 👣

Önceki gün: Likya Yolu: 6. Gün, Bel – Gavurağılı – Pydnai – Özlen

Sonraki gün: Likya Yolu: 8. Gün, Xanthos – Çavdır – Çayköy – Üzümlü

yorum alanı..