Makina biter mi

Kiminin sevdiği, birçok kişinin de sevmediği Okan Bayülgen hazırlayıp sunduğu Makina’yı bitirdi. İzlediğim üç beş programdan biriydi.

Bu adam ne yaptı da izlettirdi programlarını?

Öncelikle açıksözlü olduğunu söylemek gerekir. Nerede saçma bir program varsa korkmadan düşündüklerini izleyenleriyle paylaştı. Belki bazılarına göre fazla ileri gitti. Hatta çeşitli davalar açıldı.

Hakkı Devrim’i her programda konuk ederek ekranlarda Türkçe’nin yozlaşmasına karşı tavrını ortaya koydu. Konuk demek biraz da garip oldu. Hakkı Devrim hemen yanıbaşında durdu her zaman; Zor durumlarınızda baktığınız bir ansiklopedi gibi.

Yeni şarkıcılara desteğini eksik etmedi. Konuk etti. Onların kendilerini en iyi şekilde ifade etmelerine fırsat verdi. Nasıl dersek, birçok yeni ismi sadece şarkılarını söylemeleri için ekrana çıkarttı. En iyisi de buydu zaten. O kişilerin tek amacı da buydu.

Küresel ısınma konusunda gençleri her fırsatta uyaran kişiydi.
Emektar kişilere her zaman saygılıydı. Geçmişini bilmediğim birçok kişiyi daha yakından tanıdım.

Makina’nın kapanışları çok iyi. Programın kaçta başlayıp kaçta biteceği belli olmadığı gibi ne zaman bittiği de tam olarak anlaşılmıyordu. Sabahın dördünde beşinde her zamanki müziklerden biri girer, müzik bitince ya program devam eder ya da bir ses “Makina bitti!” der, biter program.

Okan Bayülgen’in Makina’yı bitirmesi iyi oldu. Son bölümde biraz renk verdi aslında. Gelecekte işe yarar birçok projenin yapımında Okan Bayülgen’i imzası olabilir.

7 comments

 1. Bende çok severdim ama Makina yüzünden Pazar günleri öğlen kalkmak zorunda kalıyordum bir bakıma benim için iyi oldu yaşasın düzenli uyku

 2. makina biter ama başka bir formattan okan devam eder ;)

 3. İyi olmuş. Böyle saygısız, terbiyesiz ve ahlaksız insanlara bu fırsatları verende suç.
  Her ne kadar saygısızlığı beyinsizlere karşı yapıyor olsa da yine de insan insandır.

 4. Okan Bayülgen, ekranlarda en akıllı ve en güzel program yapan isimlerden biri. Bundan sonra da apayrı biçimlerde olsa da bu makinadaki yerini devam ettirecektir. Saçma sapan hale gelen bu aptal kutuda böyle güzel isimler görmek mutluluk veriyor :)

 5. wolkancada şu şekilde yorumlamıştım :

  makina, insanları hedef alan, aslına bakılırsa gereksiz bir programdı. şöyle ki; okan bayülgen bir eğlence programı hazırlamayı bir türlü sevemedi. bunu röportajlarından çıkarıyorum. bu nedenle programı sosyal sorumluluk sahibi bir şekle sokmaya çalıştı. saat 2den sonra siyasi, sosyal konulara değindi. bir ara programın ilk yarısı geyik, ikinci yarısı ciddi oluyordu. bu da tutmadı.

  yani bir karar verilmeliydi program ya eğlence olacak, ya da sosyal sorumluluk sahibi olacak. okan bayülgen bu kararı veremedi. program bitti. bu sene de ekranlarda ctesi akşamları bir program olacak ama bayülgen perde arkasında olacak.

  son programa yakışır bir program oldu. ama daha farklı da olabilirdi. şebnem ferah ‘ınn orada olacağına adım gibi emindim. yalnız bir resim şekilmeyi başaramadı mı sırf onun için gitmiştim halbuki.. onun yerine mahmut tuncerle çekildim :mrgreen:

 6. efendim makina manya olarak ben çok üzüldüm bittiğine …
  bitmesi bir yana artık 1 yıl (365 gün 6 saat) da ekranlarda öyle ve ya bulunmayacakmış yani 1 yıl sonra tekrar izleme imkanımız olacak malesef..

  neyse buna da şükür tam bırakmayı düşünüyordu ama bir yılla kurtardık …

 7. bitmesi cok kotu oldu ne izleyecez şimdi biz :( yenisini bari yapsayda farkli bi format falan o da yok :(

yorum alanı..