Tema değişikliği

Açık renk üstüne yazılan temalardan, gözleri yorduğu için uzak durmuştum. Arkaplan rengini tamamen siyaha çevirmek daha iyi olur gibi geldi ve simsiyah bir site yaptım. İnsanlar biraz zor okusun istedim yazıları da gri gibi yaparak. Rahatlamak içindi tabi bunlar. Bazen insanlardan uzaklaşmak rahatlatır. Şöyle kendime geleyim dedim, güzelce düşünmeye vakit oldu…

İnka tapınaklarına çıkmak isteyen Avrupalı bir grup arkeolog, birkaç yerli rehberle yola koyuluyor. Dağın tepesindeki tapınaklara giden uzun yolu, kısa bir sürede yarılıyorlar. Aynı hızla tempoyla biraz daha yol aldıktan sonra, yerliler kendi aralarında konuşup birden yere oturuyor ve böylece beklemeye başlıyorlar. Tabii Avrupalı arkeologlar buna bir anlam veremiyorlar. Saatler sonra, yerliler kendi aralarında konuşup tekrar yola koyuluyorlar, sonunda tepenin üstündeki görkemli İnka tapınaklarına geliyorlar. Arkeologlardan biri, yaşlı rehbere soruyor, “hiç anlayamadım, niye yolun ortasında oturup saatlerce yok yere bekledik? ” Yaşlı rehberin cevabı o kadar güzel ki; “Çok kısa sürede çok hızlı yol aldık, ruhlarımız bizden çok uzakta kaldı. Oturup ruhlarımızın bize yetişmesini bekledik…”

Serbesst Blog ~dan

Yeni tema yine üç sütunlu ancak merkez solda. Eskisindeki kodları aktarırken bazı değişiklikler de oldu;andyblue2.jpg

 • Site takip seçenekleri için “eklebunu” ve “addthis” servislerinden yararlandım. Birçok sosyal ağa ve besleme araçlarına ulaşmak mümkün.
 • Creative Commons lisansı 3.0′a yükseltildi. Ne anlama gelmekte bu lisans? Sitede görülen yazılar, ticari amaçla kullanılmama ve kaynak gösterilme şartlarıyla kopyalanabilir, dağıtılabilir ve çalışmalarda kullanılabilir.
 • Eski temada google arama kutusu mevcuttu. Burada sağ üstte içerikte arama yapılabilecek bir kutu yerleştirilmişti.. Ayrıca arşiv sayfasından da tarihe göre konu başlıkları taranabilir.
 • Yorum yazıldığında, sayfanın yenilenmeden yorumun görülmesini sağlayan “ajax comments” kuruldu.

Eski yazılara baktım şöyle bir ne yapmışım diye. Blogun amacına uymayan şeyler karşıma çıktı. Daha çok olsun diye yapılan kopyala-yapıştır hareketleri vardı. Bunları belki silerim belki kalırlar, 2007′den öncesi için geçerli bu söylediklerim.

Fotoğraf yerleşimi ve yazıların yerleşimi tamamen eski tema için hazırlanmıştı. Bazı yazılarda kaymalar ve taşmalar olabilir.

Son olarak türkçeleştirme bana ait, % 99 oldu gibi. Yine de çevirisi unutulmuş yerler veya düzgün olmayan sayfalar görüp paylaşırsanız memnun olurum…

10 comments

 1. sindi bu sefer,
  siyahtan vazgeçemedim her zamanki gibi. beyaz arkaplan da oturdu.
  insanın evini badana yapması gibi bu değiştirme işleri :)

 2. Çok güzel olmuş, güle güle gezinelim dimi.. :)

 3. tabi ki,
  anasayfadaki yazıların başlıkları hemen sağdaki menünün üstünde, en altında da rasgele 5 konu var.
  bir de konuyla ilgili olabilecek yazılar ilgili konunun sonunda.
  gezinme seçeneklerini böyle çeşitlendirdim, gerisi ziyaretçilere kalmış ;)

 4. beyaz izi gösterir bak bu iyi; iz bırakanlar da unutulmaz hem :)
  çok şık olmuş hakikaten..
  siyahla beyazdan ben de vazgeçmem hiç..

 5. Tema sade ve renkleri de birbirileri bile uyumlu. Güzel olmuş, ben beğendim. Güle güle kullanın.

 6. Beyaz siyah ve gri tonlar.. :) Çok hoş olmuş .. Bir de bağlantılar kırmızı… Ellerine sağlık…

 7. Siyah ve beyaz..
  Hayat ikisinin arasında, bir aşk hikayesi gibi…
  :)

yorum alanı..