Var mısın yok musun

Var mısın yok musun ve benzeri programlar türedi; Çok da tuttular. Nerede borçlu, takıntılı, paraya ihtiyacı olan kişi varsa toplayıp bunları yarıştırmak moda olmuş.

Bu programları izlediğim söylenemez. Ancak bunlar hakkında konuşup, heyecanla anlatanları görünce şaşıyorum.

Merak edip izledim bir iki bölüm. Ortada kutular, bir kişi tek tek seçer ve en yüksek parayı almaya çalışır. Daha doğrusu şanslı ise düşük miktardaki para kutularını eler.

Ancak oyun sadece şans meselesi değil. Yarışmayı yapanlar ortaya insanın açgözlülüğünü de koymuşlar.

İşin sonunda kazanılan para için sevinç veya kaybedilen için üzüntü yaşanıyor. Kaybedilen bir şey yok aslında ; Çünkü yarışmaya gelirken elde var sıfır. Burada bir televizyonculuk hilesi var zaten. Bağlılık ve biraz heyecan yaratma uğruna insanların duygularıyla oynuyorlar.

Para tekliflerinden birini kabul etti diyelim yarışmacı. Sonrasında yaşananlar çok komik. Hadi bakalım devam etseydi aldığı paraya sevinsin mi sevinmesin mi? Sana ne!. Olmaz böyle bir şey. Olan olmuş artık, rahat bırak insanı.

Burada bitmez, devam etmeli heyecan. Kalan kutuları açarken verilen bir reklam arası, eminim ki kişinin kazandığı miktardan daha fazla getiri sağlıyordur yayıncıya.

Katılanlar da paraya ihtiyacı olan kişiler genelde. Özellikle kredi kartı borçlularına dikkat ettiniz mi? Bankacılık sistemimizin battığını bu programdan daha çok duyuran ne var? Bunu anlayıp önlem alan var mı? Her şey ortada, bu programa da gerek yok sistemin milleti borçlanmaya sürüklediğini görmeye.

Herkes açsın kutuyu, saklanacak bir şey kalmadı..

8 comments

  1. Merhaba Hasan Bey,

    Olay aslında o kadar uyanıkça ve o kadar sinsice….. borçlu ve umutlarını yitiren vatandaşlarımızın sömürülen sadece duyguları ve yaşadıkları dilencilikle yanlarında kar kalan rezalet ve kepaze görüntü ile de sınırlı değil, program formatı tamamen reyting hedefli ve amaç aslında birilerine yardımcı olmak değil bazı değerleri kullanıp onları sömürmek ve hortumlamak nasıl mı diye sorarsınız şimdi…. bizim gsm operatörlerinin iş ortağı olarak kurulan paravan şitketlerin halkın kontörlerini sms yoluyla hortumlamak demode oldu şimdilerde…. bunun açığını kapatmak için bu gibi yarışmalara kayıt yaptırmak için açılan özel servis numaraları, bu numaralar 0900 lü hatlardan kat bi kat yüksek ücrette ve bir çevirmeyle 24 kontör hortumlamaklar….. kaba bir hesapla bu gibi yarışmalara hiç düşünmeden katılmak için arayan milyonlarca vatandaşımız söz konusu bu servisi arayan 40 milyon gsm abonesi vatandaşımızın asgari sayısı 1 milyon olsun onların verdiği güya dağıttığı ikramiyenin binde birine ulaşmaz…. reytingle vurulan volenin hesabını bile yapmaya değmez aslında…..

  2. Çok haklısınız hasan bey varmısın yokmusun yarışması hakkında ama hayat zaten bir oyun yarışma gibi kazandığımızda kaybettiğimiz de oluor sizin için komik olabilir fakat ne yoksullar var dünyada heleki borcu olanlar biraz da onların yerine koymamız lazım kendimizi

  3. Kazananlar için herhangi bir sözüm yok zaten. Kızgınlığım yarışanlara değil, onları bu duruma sokanlara..

  4. valla varmısın yokmusun tvde ızlenen en guzel yarısmadır ve ben o ural ve evrenden gıcık gıdıyorum ben nilgün ablanın gitmasine cok uzuldum butun ığdırın tuzluca ılcasındekılerıne slm solerım byyyyyy

  5. evren çok güzel tahmin ediyo

  6. var mısın yokmusun çok güzel bir yarışma

  7. warmısın yokmusunda bılgı yada yetenegını kullanmadan hıslerıne guvenerek yarıstıgın bı program onun ıcın number one :D

yorum alanı..