Finlandiya kuzey ışıkları

Haftalık notlar 1

2018 yılında her hafta paylaşmaya değen bağlantılardan oluşan bir yazı serisi oluşturmayı hedeflemiştim. Günlük, genel geçer yazılardan ziyade daha zamansız notlara yer vermeyi düşünüyorum.

İçerikte ise o hafta duyduklarımdan, izlediklerimden ya da okuduklarımdan bir alıntı, 7 bağlantı ve kısa yorumlar bulunacak.

İnsanlar kendi yansımalarını başkalarında bulmayı severler.

Incognito – David Eagleman


2017’nin Yapay Zeka Gelişmeleri

Yapay zeka hakkında geçtiğimiz yılın derlemesi; Yazı uzun ancak yapay zeka ilginizi çekiyorsa uzunluk önemli değil. Bu yazının 2018 sürümü daha da uzun olacak, kesin bilgi.


Her insanın dijital bir kopyasının olma durumu

Bir şirket bunu yapmayı hedeflemiş ancak grafik ön plana çıkıyor gibi ilk izlenim. İlerleyen yıllarda kesinlikle bir dijital kopyamız olacağını düşünüyorum ancak veri bazında. Facebook ve Google hizmetleri üzerindeki verilerimizi toplasak şimdi bile bir kopya rahatlıkla ortaya çıkabilir.


Maslow Teorisi – Gereksinimler ve Pazarlama

Maslow piramidinin genişlemiş sürümü üzerinden açıklayıcı bölümler bulunuyor. Kişisel gereksinimlerin ne olduğu, kendini gerçekleştirmiş kişilerin özellikleri ve Maslow Teorisine göre pazarlama yaklaşımı açısından örneklemeler..

Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi


Yarıyıl Meydan Okuması 2017 Raporum

Kitap okumayı seven biri olarak bu meydan okuma raporu ilginç geldi. Okuyacağım kitaplar için benzer bir oyunlaştırılmış liste oluşturabilirim.


8 of the Best Free Alternatives to Microsoft Visio

Akış diyagramları oluşturmak için ille Visio kullanmaya gerek yok. Ücretsiz alternatifler mevcut. Draw.io benim tercihim, web tabanlı her yerden erişim. Ayrıca Pencil Project de açık kaynak kodlu olması açısından denemeye değer.

akış diyagramı


En Güzel İhtimallerin Katili: Beklentilerimizde Gerçekçi Olmamak

Çok beklenti içine girmemek gerek hayatta. Beklenti içinde olmak beklemek demek, sebep?


Tarihten Bir Ders Almak: Beyaz Zambaklar Ülkesi Finlandiya

Beyaz Zambaklar Ülkesi’nin tarihsel gelişimi örnek alınacak cinsten. Eğitim sistemleri karşılaştırmasında ne kadar yavan bir eğitim sistemimiz varmış diye geçiyor insanın içinden.

yorum alanı..