facebook-data

Haftalık Notlar 3

Google, Facebook ve benzeri algoritmalar her şeyi bilen kahinler haline geldiklerinde, önce vekile sonra da hakimlere dönüşebilirler.Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi – Yuval Noah Harari

WordPress 15 yaşında

Dünyadaki sitelerin %30’undan fazlasının altyapısı WordPress tabanlıdır. Bir içerik yönetim sistemi için gerçekten büyük başarı. Açık kaynak kodlu yapısı, kişiselleştirilebilme, geliştirici desteği, oldukça yüksek sayıda kaynak bilgi..Bu 15 yılın 12’sini gördüm. Çok değişti, gelişti. Tartışmasız en iyi içerik yönetim sistemi.

Türkiye’deki krizi bilen adamdan ABD’ye derin uyarı

Gelecek küresel borç krizinin Türkiye’den başlayarak dünyaya yayılacağını iddia eden bir ekonomist. Yeni bir dijital para biriminin üstünlüğünden söz ediyor. Zaman gösterecek.Ayrıca ülkemizde kriz mi var? Devlet yetkililerimiz böyle bir şeyden söz etmiyor. Son bir ayda döviz %15-20 değer kazanıyorsa ya da para birimimiz değer kaybediyorsa burada bir sıkıntı olduğu aşikar.

Yoksullaştığını söyleyenler çoğunlukta ama ekonomi politikalarından memnun olanların sayısı artıyor

İlginç karşılaştırmalar. Başlıktaki tezatlığı düşünmeyip bu sonucu çıkartan grup ne içiyorsa aynısından lütfen.

Britanya’da rüzgar enerjisi nükleeri geride bıraktı

Havadan elde edilen enerji bu yıl nükleeri geride bırakmış Britanya’da. Oran %18 civarına çıkmış. Üstelik 8 nükleer enerji santrali söz konusu.Enerji bize lazım ancak nükleer santral açmak için geç kaldık gibi. Rüzgar enerjisi üretimimiz artıyor. 2017 yılında toplam üretimin %6’sı rüzgardan. Nükleere akacak kaynak rüzgara, güneşe aksa çok daha iyi.

Yapay zeka, ABD’de lisans programı oluyor

Yapay zeka, üniversitelerde yerini almaya başlıyor. Daha birçok çatallama yaşayacak bu program. Birçok üniversitede en popüler dallarından biri olmaya aday.“Yapay Zeka …” şeklinde boşluğa birçok kavram getirilerek uzmanlıklar ve meslekler ortaya çıkacak.

Dünyanın En Değerli Kaynağı Artık Petrol Değil, Veri

data_mineEn değerli şirketlerin petrol kuyusu yok, petrol türevi ürün satışı yok, benzin istasyonu yok. Petrol hala önemli bir şey, türevlerini bir süre daha küfrederek satınalmaya devam da edeceğiz.Ancak veri ekonomisi petrolün çok ötesine geçmiş durumda. Büyük Teknolojik Dönüşüm‘ün tam olarak ortasındayız. Homo Deus’ta nitelenen veri dini kavramı etkilerini gösteriyor. En yakın örnek olarak Facebook verilerini kullanarak seçimlere yön veren olaylar, yalandan bir ifade verme, değişmeyen Facebook veri erişim izin talepleri..Facebook, Google, Apple, Microsoft gibi devasa şirketlerin elindeki veri gelişkin bir yapay zeka ile birleştiğinde neler elde edilebilir? Ne elde edilebileceğini görmek için yalnızca doğru soruyu sormak yeterli olacak.

Kendinizi İnsanlara Kanıtlamayı Bırakmanız için 7 Neden

Kendin ol yeter.
Kendime not: Başlıklarda bağlantılar doğrudan kaynak sayfaya gidiyor. Zamanla silinme ihtimalleri var. Bunun yerine ilgili sayfaların Evernote üzerinde basitleştirilmiş makale bağlantısına yönlendirme yap. Haftalık notlar 4 bu şekilde olsun. Makalelerdeki işaretlemeler, vurgular da görülür. Hangi sayfanın makalesi olduğu da link olarak beliriyor. 

yorum alanı..